9. Festiwal Filmowy Spektrum – zapowiedź

9. Spektrum Festiwal odbędzie się w Świdnicy od 24 do 29 października. W programie znalazły się: klasyka i liczne pokazy przedpremierowe filmów ze światowych festiwali czy z Gdyni. Na widzów czekają dwa konkursy (Spektrum i Okiem młodych), spotkania z twórcami oraz dodatkowe atrakcje (seans w areszcie, quiz filmowy, karaoke, potańcówka, spacer szlakiem świdnickich murali). Wydarzenia festiwalowe objęliśmy naszym patronatem.

Filmem otwarcia festiwalu będzie entuzjastycznie przyjęty na Berlinale i festiwalu Nowe Horyzonty meksykański Tótem (reż. Lila Avilés). Nasza redaktorka Julia Palmowska ze stolicy Niemiec pisała, że: „Tótem unika wielu niebezpieczeństw, na które narażają go podejmowane wątki, w tym tego najważniejszego – narracyjnej miałkości i mdłej charakterologii. Avilés opowiada, fascynując się nie tym, co na ekranie widziane czy zasłyszane, ale metafizycznym związkom, które nadają rytm domowemu mikrokosmosowi – cyklowi życia, który rządzi światem tak ich, jak i otaczającej biosfery” [NASZA RECENZJA].

Tótem
Między słowami
Między słowami

Gali wręczania nagród w sobotę towarzyszyć będzie film zamknięcia, na który wybrano Między słowami (2003). Klasyczny już melodramat Sofii Coppoli z niezapomnianym duetem Bill Murray – Scarlett Johansson. Współpracownik Pełnej Sali Maciej Hanus zanotował: „Spontaniczna ucieczka przed wszechobecną pustką i samotnością! Sofii Coppoli udało się wejść na zupełnie inny poziom wrażliwości – tajemniczy a zarazem bliski” . A inny przyjaciel naszej redakcji, Patryk Ciesielczyk, dodał: „Wewnętrzna pustka. Znużeni codziennością, poszukując własnego „ja” docieramy do miejsca w którym znalazł się główny bohater. Uroczy i delikatny antyromans”.

 

W ramach pokazów specjalnych będzie można wybrać się do Aresztu Śledczego na Prawego chłopaka. Agnieszka Pilacińska w swoim tekście z Millennium Docs Against Gravity Film Festival sugerowała, że dokument Hanny Nobis jest „narracyjną piniatę, z której wysypują się coraz to nowe niespodzianki, tworzące finalnie złożony psychologicznie portret młodego człowieka rozpiętego między dwoma systemami wartości, zagubionego w aksjonormatywnym chaosie, siłującego się ze znalezieniem swojego miejsca na Ziemi [NASZA RECENZJA].

Drive My car
Drive My Car

W ramach sekcji Young Classics świdnicka publiczność powróci do dwóch perełek Japończyka Ryûsuke Hamaguchiego: nagrodzone Oscarem Drive My Car [NASZA RECENZJA] i W pętli ryzyka i fantazji [NASZA RECENZJA], docenione na Berlinale 2021 (Nagroda Grand Prix Jury).

KONKURS SPEKTRUM:

Blue Jean (reż. Georgia Oakley)

Bulion i inne namiętności (reż. Anh Hung Tran /  NASZA RECENZJA)

Chleb i sól (reż. Damian Kocur / NASZA RECENZJA)

Chłopi (reż. DK Welchman, Hugh Welchman / NASZA RECENZJA)

Delikwenci (reż. Rodrigo Moreno / NASZA RECENZJA)

Marcel Muszelka w różowych bucikach (reż. Dean Fleischer Camp)

Monster (reż. Hirokazu Koreeda / NASZA RECENZJA)

Skąd dokąd (reż. Maciek Hamela / NASZA RECENZJA)

Śubuk (reż. Jacek Lusiński)

Ultima Thule (reż. Klaudiusz Chrostowski)

Skąd dokąd
Monster
Monster

KONKURS OKIEM MŁODYCH

Cały program 9. Festiwalu Spektrum możecie sprawdzić TUTAJ

Maciej Kowalczyk
Maciej Kowalczyk