Piotr Trojan o szacunku na planie i Netflix bez tajemnic – 12. edycja Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi i online!

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się stacjonarnie w Łodzi w dniach 30 września – 3 października 2021, edycja online potrwa cztery dni dłużej – do 7 października. Blisko 70 gości i gościń, ponad 60 filmów w ośmiu sekcjach, a wśród nich m.in. Złota Palma Cannes, polska premiera Magic Mountains Urszuli Antoniak i dokumentu Netflix vs. The World, a także szereg hitów prosto z najbardziej prestiżowych festiwali. Co jeszcze? Panele dyskusyjne na kontrowersyjne i palące tematy, które od dawna czekały na szerszą dyskusję w środowisku filmowym (szacunek na planie, green filming, moda na filmy biograficzne). To wszystko z udziałem znakomitych ekspertów m.in. Kai Krawczyk-Wnuk, scenarzystki Żeby nie było śladów, Marty Łachacz – koordynatorki scen intymnych w Hiacyncie czy Katarzyny Klimkiewicz, reżyserki Bo we mnie jest seks! Bohaterką stałej sekcji festiwalu Filmoznawca-filmowiec będzie Anna Kazejak.

Zaplanuj swój festiwal. Sprawdź pełny harmonogram wydarzeń

Dziesiątki godzin projekcji, warsztaty i wydarzenia specjalne, w tym spacer po lokacjach filmowych znanych m.in. z Zimnej wojny, Idy, czy Miasta 44! To wszystko w 8 festiwalowych dni! Harmonogram po brzegi wypełniony pokazami filmów w Szkole Filmowej w Łodzi i na festiwalowej platformie VOD Think Film, to gwarancja niezapomnianej filmowej przygody online i offline! Wstęp na festiwal wraz z karnetem (50 zł). Sprawdź pełny harmonogram wydarzeń na stronie: www.kameraakcja.com.pl

Przemoc na planie filmowym? Elektryzujące dyskusje podczas 12. FKA

Czy wizja aktorów jako „bydła” na planie, którą niefortunnie rozgłośnił sam Alfred Hitchcock ma swoje odzwierciedlenie w produkcyjnych realiach XXI wieku? O niechlubnych przypadkach braku szacunku do współpracowników, dobrych praktykach w realizacji trudnych scen, a także nowych zawodach filmowych, które mają doprowadzić do kresu brutalizmu na planie filmowym będą rozmawiać podczas dyskusji Uszanowanko… m.in. Piotr Trojan (25 lat niewinności. Sprawa Tomka KomendyNASZA RECENZJA), Marta Łachacz – koordynatorka scen intymnych m.in w Hiacyncie Piotra Domalewskiego; Ewa Puszczyńska – producentka Oscarowej Idy oraz Ewa Brodzka – reżyserka obsady, która współpracowała z Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą czy Volkerem Schlöndorffem. Dyskusję poprowadzi Kaja Klimek.

Innym, niezwykle interesującym wydarzeniem będzie panel Biopic w natarciu!, czyli refleksja nad rosnącą popularnością filmów przedstawiających losy bohaterów i bohaterek z kart polskiej historii. Wśród dyskutujących znajdą się producent Jerzy Kapuściński (Jesteś bogiem, Cicha noc), scenarzystka Kaja Krawczyk-Wnuk (Żeby nie było śladów), reżyserka Katarzyna Klimkiewicz (Bo we mnie jest seks) oraz Katarzyna Borowiecka (dziennikarka filmowa, Radio 357).

Unikalnym wydarzeniem odsłaniającym produkcyjną kuchnię będą Must see. Power speeche kobiet filmu. Widzowie wysłuchają prezentacji nt. świetnie zapowiadających się filmów będących jeszcze w produkcji. Olga Chajdas opowie o IMAGO, Agnieszka Elbanowska o Chcesz pokoju, szykuj się do wojny, a Krystyna Kantor – producentka, Julia Rogowska – reżyserka i autorka scenariusza Małgorzata Piłacińska o filmie Bungalow Sary. Wszystkie trzy power speeche świadczą o silnej pozycji kobiet w branży filmowej, a zarazem są unikatową okazją do zapoznania się z tymi tytułami… na długo przed ich premierami kinowymi!

Zapytaj o co tylko chcesz! – goście 12. FKA

Podczas festiwalu widzowie będą mogli spotkać się z wieloma znakomitymi twórcami i twórczyniami. Natalia i Łukasz Grzegorzkowie zaprezentują swój najnowszy film  Moje wspaniałe życie, czyli historię o dążeniu do szczęścia, inspirowaną amerykańskim kinem niezależnym w duchu festiwalu Sundance. Reżyser Mateusz Rakowicz wraz z sound designerami – Bartkiem Putkiewiczem, Sebastianem Witkowskim i Mateuszem Adamczykiem spotkają się z widzami po pokazie specjalnym filmu Najmro. Kocha, kradnie, szanuje o najbardziej przebiegłym złodzieju i mistrzu ucieczek doby PRL. Reżyser Kuba Mikurda i producentka Daria Maślona zaprezentują przedpremierowo swój najnowszy dokument Ucieczka na Srebrny Glob (NASZA RECENZJA) o jednym z najbardziej tajemniczych tytułów z dorobku Andrzeja Żuławskiego – Na Srebrnym Globie. Organizatorzy zapraszają także na siedem bezpłatnych wydarzeń w ramach projektu Akcja Edukacja. Seans Sweat Magnusa von Horna (NASZA RECENZJA) odbędzie się w towarzystwie producenta filmu Mariusza Włodarskiego i psychoterapeuty psychoanalityka Rafała Pniewskiego, którzy omówią dzieło twórcy Intruza pod kątem zawartej w nim wiwisekcji życia influencerki w social mediach. Wstęp wolny obowiązuje na trzy zajęcia warsztatowe: z tworzenia kostiumów, na których Małgorzata Zacharska (kostiumografka m.in. Żeby nie było śladów) opowie o tworzeniu moodboardów i szkiców do filmów, z analizy scenariuszowej, podczas których Artur Wyrzykowski rozłoży na czynniki pierwsze film Titane (NASZA RECENZJA), z analizy filmów animowanych z Ewą Ciszewską, filmoznawczynią z Uniwersytetu Łódzkiego. Aida w reż. Jasmili Žbanić zostanie zaprezentowana w kontekście bezpłatnego spotkania  z Ewą Puszczyńską – polską producentką filmu. Akcja Edukacja to również montażowe case study z Milenią Fiedler – Rektorką Szkoły Filmowej w Łodzi czy online’owa rozmowa z wchodzącą gwiazdą reżyserii filmowej Marią Ornaf.

Od Sundance po Cannes – hity festiwali podczas 12. FKA

Repertuar festiwalu wypełnią tytuły, które podbijały festiwale w Cannes, Wenecji czy Berlinale! W ramach sekcji “Krytyczne premiery” widzowie zobaczą Małą mamę (NASZA RECENZJA), czyli najnowszy film Céline Sciammy – twórczyni Portretu kobiety w ogniu. „Kameralna historia o dwóch dziewczynkach, dzięki którym reżyserka zgłębia emocjonalną siłę relacji pomiędzy matką i córką, to małe i zarazem wielkie kino, które na długo zapada w pamięć” – podkreśla Przemek Glajzner, dyrektor festiwalu. Film brał udział w konkursie głównym tegorocznego Berlinale. W programie znajdzie się takżę odważny i kontrowersyjny Pleasure, którym reżyserka Ninja Thyberg stawia pytanie, czy możliwe jest tworzenie etycznej pornografii. Kolejny raz w festiwalowej selekcji znajdzie się także film Gaspara Noé, jednego z największych prowokatorów współczesnego kina. Jego Vortex (NASZA RECENZJA) to intymna opowieść o miłości u kresu życia z główną rolą samego Dario Argento!

VHS Hell, czyli retro trip w murach secesyjnej kotłowni na otwarcie 12. FKA

Postindustrialny kompleks budynków, to nowe miejsce na mapie Łodzi. To właśnie w FUZJI 30 września odbędą się dwa inaugurujące tegoroczną edycję wydarzenia. Pierwszym z nich będzie ostatni w Polsce pokaz filmu Altman. Film Rona Manna przybliża twórczość Roberta Altmana (MASH, Nashville) – człowieka „o stu twarzach”, prawdziwej legendy amerykańskiej kinematografii. Filmowym daniem głównym wieczoru będzie wyjątkowy retro trip z VHS Hell, czyli pokaz filmu Ninja 3: Dominacja z improwizującym lektorem na żywo! Tym razem widzowie poznają historię trenerki fitness, która zostaje opętana przez ducha starożytnego wojownika. To wszystko w niezwykłych kuluarach starej, secesyjnej kotłowni na terenie kompleksu Fuzja we współpracy z Letnim Festiwalem Filmowym TME Polówka.

Festiwalowe emocje na małym ekranie?

Organizatorzy przygotowali również niezwykle interesujący line-up online, który dostępny będzie na festiwalowej platformie Think Film. W programie znajdzie się ponad 20 produkcji, a wśród nich premierowe pokazy Wyspy Bergmana w reżyserii Mii Hansen-Løve (NASZA RECENZJA), Magic Mountains Urszuli Antoniak z Marcinem Dorocińskim w roli głównej, czy głośnego dokumentu Netflix vs. The World, który odsłoni kulisy powstania amerykańskiego giganta branży streamingowej. W ramach sekcji „Głos krytyków” na widzów będą czekać najgłośniejsze filmy sezonu m.in. Berlin Alexanderplatz (NASZA RECENZJA) w reż. Burhana Qurbaniego czy Intruz w reż. Natalii Mety z konkursu głównego Berlinale. Będzie także okazja do nadrobienia zaległości i zobaczenia obsypanej nagrodami pełnometrażowej animacji Mariusza Wilczyńskiego Zabij to i wyjedź z tego miasta (NASZA RECENZJA) w ramach pokazu specjalnego organizowanego we współpracy z Łódź Film Commission.

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30.09 do 7.10.2021 r. w Łodzi oraz online na platformie Think Film. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem otwarcia festiwalu jest Fuzja oraz TME Polówka.

Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji można znaleźć na stronie internetowej: http://kameraakcja.com.pl oraz na profilach Festiwalu w mediach społecznościowych: www.facebook.com/kameraakcja oraz www.instagram.com/festiwalkameraakcja.