Już we wtorek, 19 października, rozpocznie się organizowany przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu 25. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA, który objęliśmy swoim patronatem.
Filmem otwarcia będzie animowane Przeżyć Jonasa Pohera Rasmussena, jeden z najgłośniejszych dokumentów tego sezonu, nagrodzony w Sundance i na tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity. Festiwal zamknie w niedzielę pokaz najnowszego filmu Gianfranco Rosiego, Notturno (NASZA RECENZJA).
Organizatorzy przygotowali 14 tematycznych bloków konkursowych, w większości łączących w sobie filmy krótko- i długometrażowe, które w osobnych kategoriach powalczą o główne nagrody: Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek. Wśród nich znajdziemy zarówno tytuły zagraniczne, jak i wiele produkcji polskich, w tym najnowsze dzieła takich twórców, jak Tomasz Wolski (1970) czy Paweł Łoziński (wyróżniony na MDAG Film balkonowy – NASZA RECENZJA). Jury filmów krótkich przewodzić będzie Piotr Stasik, zaś na czele jury pełnych metraży stanie Maciej Cuske (laureat Złotego Zamku 2020 za Wieloryba z Lorino). Filmy konkursowe dostępne będą również online. Wielu twórców pojawi się w Poznaniu na spotkaniach z publicznością.
Poza konkursem na widzów czekają znane z wcześniejszych edycji festiwalu sekcje tematyczne, wśród nich zaglądający w historię kina przegląd Filmy o filmach, w ramach którego pokazane zostaną trzy obrazy: doceniona podczas MDAG Ucieczka na Srebrny Glob Kuby Mikurdy (NASZA RECENZJA), opowiadające o Federico Fellinim Fellinopolis Silvii Giulietti oraz Klan Rossellinich – portret rodziny innego włoskiego mistrza, Roberta Rosselliniego, nakręcony przez jego wnuka Alessandra. Dla fanów muzyki przygotowano sekcję Dźwięki dokumentu, zawierającą filmy o Franku Zappie, Ronniem Woodzie i Festiwalu Kultury Harlemu z 1969 roku, zaś miłośników wspinaczki zainteresować mogą Filmy górskie, wśród nich portret polskiego himalaisty Krzysztofa Wielickiego oraz nowy film jednego z twórców głośnego The Dawn Wall (NASZA RECENZJA).
Najwięcej rozpoznawalnych tytułów znalazło się w sekcji Sezon, wśród nich Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza Ksawerego Szczepanika (NASZA RECENZJA) czy obecne niedawno w kinach Jestem Greta Nathana Grossmana. My szczególnie polecamy oczywiście piękną Metamorfozę ptaków Catariny Vasconcelos (NASZA RECENZJA), podwójnego zwycięzcę zeszłorocznych Nowych Horyzontów (Grand Prix i Nagroda Publiczności). Warto zwrócić uwagę również na Pokazy specjalne, wśród których znajdziemy Gundę Wiktora Kossakowskiego (NASZA RECENZJA) czy wybrane dokumenty ze Studia Munka.
Szczególnym wydarzeniem będą też dwa pokazy filmów tegorocznego laureata Platynowego Zamku, Jacka Bławuta. W programie znalazły się trzy jego dzieła z lat 80. (Cyrk Skalskiego, Byłem generałem Wehrmachtu, Kostka cukru) oraz trzy z pierwszej dekady XXI w. (Szczur w koronie, Kraj urodzenia, Born Dead). Po sobotnim pokazie będzie też okazja do spotkania z reżyserem. W trakcie festiwalu odbędą się również spotkania literackie, w tym z Zofią Turowską, autorką biografii Gustaw. Opowieść o Holoubku, oraz Krzysztofem Piesiewiczem – wokół książki Kieślowski. Od Bez końca do końca, zawierającej rozmowy współscenarzysty Dekalogu z Mikołajem Jazdonem, filmoznawcą, profesorem UAM i dyrektorem artystycznym festiwalu.
Pełen program festiwalu jest dostępny na stronie CK Zamek: https://offcinema.ckzamek.pl/.