Tydzień Filmu Niemieckiego 2024 – relacja

Od 26 stycznia do 8 lutego przegląd najnowszego kina naszych zachodnich sąsiadów zagości w kinach w Gdańsku (Klub ŻAK), Katowicach (Kino Światowid), Kielcach (Kino Moskwa), Krakowie (Kino Pod Baranami), Lublinie (Kino Bajka), Rzeszowie (Kino Zorza), Opolu (Kino Meduza), Poznaniu (Kino Muza w Poznaniu), Warszawie (Kino Muranów) i Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty).

PROGRAM:

✅ ANSELM 🇩🇪 (reż. Wim Wenders)

✅ BLACK BOX 🇩🇪/🇧🇪 (reż. Asli Özge)

✅ CZERWONE NIEBO 🇩🇪 (reż. Christian Petzold)

✅ INGEBORG BACHMANN – PODRÓŻ NA PUSTYNIĘ 🇩🇪/🇮🇹/🇫🇷 (reż. Margarethe von Trotta)

✅ KIEDY ZNÓW BĘDZIE TAK, JAK NIGDY NIE BYŁO 🇩🇪/🇧🇪 (reż. Sonja Heiss)

✅ MIARA CZŁOWIEKA 🇩🇪 (reż. Lars Kraume)

✅ PERFECT DAYS 🇯🇵/🇩🇪 (reż. Wim Wenders)

✅ POKÓJ NAUCZYCIELSKI 🇩🇪 (reż. İlker Çatak), niemiecki kandydat do Oscara.

RECENZJE

INGEBORG BACHMANN – REISE IN DIE WÜSTE
(reż. Margarethe von Trotta)

Barwny życiorys Ingeborg Bachmann, jednej z najwybitniejszych postaci niemieckojęzycznej poezji i literatury XX wieku, stanowi gotowy materiał na film biograficzny. Zaskakujące jest, że aktywna zawodowo od lat 70. Margarethe von Trotta, reżyserka mająca na koncie portrety m.in. Róży Luksemburg i Hannah Arendt, sięgnęła po historię Austriaczki tak późno.

W tytułową bohaterkę, uzależnioną od słowa pisanego, Gauloises i Rzymu, wcieliła się fenomenalna Vicky Krieps. Von Trotta przedstawia jej losy, tkając narrację z kilku linii czasowych, głównie kładąc nacisk na relację łączącą Inge z Maxem Frischem (w tej roli Ronald Zehrfeld) oraz eskapistyczną podróż na pustynię z Adolfem Oplem. „Ingeborg Bachmann – Reise in die Wüste” koncentruje się na wpływie męskiego otoczenia na życie i zdrowie psychiczne protagonistki oraz jej ciągłej ucieczce przed male gaze.

Wyzwolenie nie wybrzmiewa jednak wystarczająco; to bardzo bezpieczny – by nie powiedzieć konserwatywny – biopic, pozbawiony fajerwerków zarówno w treści, jak i formie. Film idealny jako zapychacz oferty platform streamingowych, średniaczek do obejrzenia z rodzicami podczas niedzielnego obiadu.

Michał Konarski
Michał Konarski

HARMONOGRAM