Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi

Tuż przed otwarciem dwóch ogromnych wystaw stałych - "Kino Polonia" i "Materia kina" - które nastąpi już 13 października [BILETY], przybliżamy Wam sylwetkę Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Przypomnijmy, że budowa NCKF-u była procesem długim i wieloetapowym. Jego prapoczątek stanowiła idea, by przestrzeń po zamkniętej w 2000 roku elektrowni miejskiej EC1, znajdującej się tuż obok znanego z Przypadku Krzysztofa Kieślowskiego Dworca Fabrycznego, przekształcić w publiczną strefę kultury. Szczęśliwie udało się zachować zabytkową architekturę w pełnym kształcie, poddać ją rewitalizacji i zatrzymać w publicznych rękach. Przypominając, co NCKF zdołał osiągnąć dotychczas, oraz wytyczając perspektywy na najbliższą przyszłość, pragniemy scalić rozmaite pola działalności łódzkiej instytucji w jeden poręczny przewodnik, który - mamy nadzieję - posłuży Wam przed wizytą w Mieście Włókniarzy.

Wystawy stałe "Kino Polonia" i "Materia kina"

Mieszkańcy stolicy polskiego włókiennictwa posługują się czasem żartobliwą parafrazą Reymonta: Ja chcę, żeby moja Łódź rosła, żeby miała muzea wspaniałe, wystawy piękne, żeby był wielki ruch, wielka kultura i wielkie kino! Wszystko wskazuje na to, że wraz z otwarciem stałych wystaw i nowych sal kinowych w Narodowym Centrum Kultury Filmowej metropolię czeka prawdziwa rewolucja.

Wystawy tymczasowe w NCKF

Jeśli przyjrzeć się wystawom właśnie, trudno nie wspomnieć o tych najwcześniejszych oraz tych, które w pamięci są najświeższe – poświęconych architekturze rodzimych kin oraz Krzysztofowi Kieślowskiemu.

Edukacja, tradycja

Warto zwrócić uwagę także na aktualne inicjatywy – wydarzenia organizowane cykliczne przez NCKF oraz takie, przy których współpracuje z innymi miejskimi instytucjami.

Wydawnictwo

Znajdzie się też coś dla bibliofili, ponieważ NCKF angażuje się również w wydawanie książek i komiksów o charakterze zarówno filmoznawczym, jak i fanowskim.

Oprowadzanie kuratorskie

To jednak nie koniec naszej współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej. W najbliższych dniach opublikujemy wywiad z Piotrem Kuleszą, kuratorem wystawy "Kino Polonia". Opowie nam nie tylko o eksponatach, z którymi będziecie mogli wejść w kontakt w przestrzeni EC1 Łódź, ale także o trudach projektowania takiego przedsięwzięcia, muzealniczych inspiracjach i nadziejach związanych z promowanie kulturowego dziedzictwa polskiej kinematografii.