Nowe wystawy – Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Mieszkańcy stolicy polskiego włókiennictwa posługują się czasem żartobliwą parafrazą Reymonta: Ja chcę, żeby moja Łódź rosła, żeby miała muzea wspaniałe, wystawy piękne, żeby był wielki ruch, wielka kultura i wielkie kino! Wspominamy o jej humorystycznym brzmieniu, bo Miasto Filmu UNESCO filmową ziemią obiecaną kinofilów w ostatnich latach zaledwie bywało. Natomiast – jak mówiał stary Żyd w filmie Wajdy – „dla mądrych zawsze jest czas” i wszystko wskazuje na to, że wraz z otwarciem stałych wystaw i nowych sal kinowych w Narodowym Centrum Kultury Filmowej metropolię czeka prawdziwa rewolucja.

Kino Polonia

W połowie października 2023 roku w ogromnej wystawienniczej przestrzeni EC1 zwiedzającym zostanie udostępniona ekspozycja poświęcona polskiej kinematografii. W ramach „Kina Polonia” każdy gość NCKF będzie mógł doświadczyć rodzimej historii X Muzy na własnej skórze – od pierwszych filmów fabularnych i klasyków dwudziestolecia międzywojennego, przez cieszące się światową renomą dzieła Polskiej Szkoły Filmowej, przykłady Kina Moralnego Niepokoju oraz rozrywkowe hity PRL-u, aż po utwory portretujące transformację ustrojową i obrazy najnowsze.

Źródło: http://www.nckf.pl/

Innymi słowy, całe 120 lat polskiego kina na wyciągnięcie ręki i ogrom eksponatów oraz rozmaitych pamiątek. Kuratorzy mają odpowiedzieć na najdziwniejsze pytania: czy Cybulski nosił ciemne okulary częściej niż młody Godard; czy podczas kręcenia scen do Kanału aktorom było zimniej niż w łódzkich blokach we wrześniu; i w końcu – czy małe, pluszowe misie wciąż się znają z dziećmi? Nie zabraknie zatem akcentów typowo lokalnych, np. związanych z działalnością studia animacji Se-Ma-For

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Materia Kina

W tym samym czasie NCKF otworzy drzwi do drugiej wystawy zatytułowanej „Materia Kina”. Kolejna ekspozycja będzie opowiadała historię filmu od podszewki, tj. poprzez różne etapy jego tworzenia – począwszy od pisania scenariusza, poprzez odpowiednią selekcję współpracowników oraz obsady aktorskiej, aż po uroczystą premierę i cykliczny udział w festiwalach. Co czyni tę wystawę niezwykłą, to fakt, że jednym ze sposobów jej eksploracji będzie wcielenie się w rolę uczestnika produkcji filmowej oraz uczestnictwo w interaktywnej grze.

Źródło: http://www.nckf.pl/

Dział Edukacji Filmowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej ma już całkiem pokaźne doświadczenie w tego rodzaju inicjatywach, bowiem rokrocznie organizuje warsztaty „Historie przyszłości”, podczas których uczniowie, studenci oraz dorośli najpierw poznają tajniki realizacji filmowej na przykładzie klasyków polskiego kina (np. Rekopisu znalezionego w Saragossie), a potem sami kręcą i montują oryginalny materiał (przy okazji filmu Hasa była to dodatkowa mini-opowieść włączona w szkatułkową strukturę utworu).

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Kino NCKF

Planowane jest także otwarcie w NCKF trzech sal kinowych (jedna o pojemności około 170 miejsc oraz dwie z 49 fotelami każda). Wszystkie zostały wyposażone w sprzęt projekcyjny i dźwiękowy najwyższej jakości, przy czym największa z nich posiada projektor 35 mm. Oprócz standardowych pokazów repertuarowych mają się w nich odbywać również premiery polskich filmów, specjalne prezentacje, projekcje festiwalowe, przeglądy oraz akademie filmowe. Program obejmować będzie zarówno filmy międzynarodowe, jak i te powiązane z wystawą „Kino Polonia”.

Nie chcemy być sarkofagiem archiwistyki kina, lecz miejscem, w którym eksploracja historii i teraźniejszości filmu będzie zapośredniczana przez postkinowe narzędzia komunikacji z widzem, o którym i dla którego powstają filmy – podkreśla prof. Rafał Syska, dyrektor NCKF.

Źródło: http://www.nckf.pl/

Trudno się powstrzymać od entuzjazmu związanego ze zmianami w krajobrazie kulturalnym Łodzi i pojawieniem się nowoczesnej przestrzeni do komunikacji z miłośnikami kina – gdzieś między ulicami Wojciecha Jerzego Hasa i Barbary Sass-Zdort. Wkrótce dokładniej przyjrzymy się zaplanowanym wydarzeniom oraz dotychczasowym sukcesom edukacyjnym Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Pełna sala koło