Edukacja i tradycja – Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Wspominaliśmy niedawno o zbliżającym się otwarciu wystaw stałych w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi [LINK]. Przypomnieliśmy także historię ekspozycji okołofilmowych, jakie miały miejsce w przestrzeni kompleksu EC1 [LINK]. Zgodnie z obietnicą chcielibyśmy przybliżyć Wam teraz aktualne inicjatywy – wydarzenia organizowane cykliczne przez NCKF oraz takie, przy których współpracuje z innymi miejskimi instytucjami.

Warsztaty filmowe

W pierwszej części naszych doniesień z łódzkiego podwórka zaledwie akcentowaliśmy niezwykle ciekawy cykl „Historie przyszłości”, który NCKF organizuje od 2017 roku. W ramach warsztatów osoby uczestniczące mają szansę zmierzyć się z twórczością znamienitych autorów i autorek polskiego kina poprzez skrupulatną analizę audiowizualnych tekstów, a przede wszystkim „dołożenie własnej cegiełki” do kultowych utworów.

Każde ze spotkań poświęcone jest innemu etapowi produkcji filmu, począwszy od intensywnego przygotowania w fazie preprodukcji, w którym specjaliści uczą rysowania storyboardów i konstruowania scenariusza, aż po lekcje z podstaw aktorstwa oraz funkcjonowania planu filmowego. W trakcie dziesięciu tygodni kursu grupy przechodzą przez pełny cykl tworzenia filmu – rozpoczynając od pierwszego seansu i analizy filmowej, a kończąc na procesie postprodukcji obrazu i dźwięku.

Wspominaliśmy już o przypadku Rękopisu w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa i kolejnym poziomie jego szkatułkowej narracji. Zobaczcie, co jeszcze udało się wyprodukować uczestnikom tych warsztatów w poprzednich latach:

Obecnie trwają też przygotowania nad otwarciem Studiów Edukacji Filmowej, które posłużą za przestrzeń dla kolejnych warsztatów: telewizyjnych, efektów specjalnych, udźwiękowienia lub animacji. Ich uczestnicy będą mogli skorzystać z systemu motion capture, zrealizować film przy wykorzystaniu green screenu, wyprodukować teleturniej telewizyjny lub program śniadaniowy, a także poznać techniki budowy marionetek czy scenografii do filmów lalkowych. Znajdzie się też co nieco dla fanów Petera Stricklanda, bowiem przewidziana jest także pracownia, w której będzie można nagrywać tzw. foleye, czyli imitacje naturalnych dźwięków przy użyciu zastępczych instrumentów.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Aleja Gwiazd

Narodowe Centrum Kultury Filmowej opiekuje się również Kapitułą Łódzkiej Alei Gwiazd, której wiceprzewodniczącym jest dyrektor NCKF-u Rafał Syska. Słynne mosiężne ornamenty zdobią ul. Piotrkowską od 1998 roku, kiedy to premierowo uhonorowano nią Andrzeja Seweryna. Od tamtej pory Łódzka Aleja Gwiazd, podobnie jak ulica, na której się znajduje, stanowi jedną z najważniejszych wizytówek miasta.

Źródło: http://www.nckf.pl/

W poczet nazwisk zdobiących rodzimy odpowiednik hollywoodzkiego „Walk of Fame” co roku wpisywane są kolejne, a gwiazdy zaprojektowane przez Andrzeja Pągowskiego wypełniają powoli chodnik między ul. Traugutta a pasażem Rubinsteina – z jednej strony przejdziemy śladem aktorów i aktorek, z drugiej natomiast reżyserów, operatorów czy kompozytorów.

I to właśnie przedstawicielowi ostatniej z profesji poświęcono ostatnią uroczystość odsłonięcia gwiazdy. 25 lipca 2023 roku uhonorowano w ten sposób zasługi Jana A.P. Kaczmarka, laureata Oscara za muzykę do filmu Marzyciel.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Łódź Oscarowa

Skoro mowa o amerykańskich nagrodach nie sposób pominąć Szlak Łodzi Miasta Filmu UNESCO i specjalnie przygotowaną dla zwiedzających ścieżkę Oscarową. Również ten projekt powstał we współpracy Narodowego Centrum Kultury Filmowej z Łódź Film Commission, Łódzką Organizacją Turystyczną i PTTK Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza.

Trasa prowadzi przez miejsca, będące scenami realizacji filmów nagrodzonych tą prestiżową statuetką lub nominowanych do niej. Jest to zestawienie dziesięciu lokacji, które obejmuje np. te związane z filmem Ida, jak kamienica, w której mieszkała filmowa ciotka tytułowej bohaterki – Wanda Gruz, czy też Park Staromiejski, gdzie kręcono sceny z filmu W ciemności Agnieszki Holland. W trakcie spaceru można także odwiedzić Muzeum Miasta Łodzi i zobaczyć prawdziwą statuetkę Oscara, która została przyznana twórcom filmu dokumentalnego Artur Rubinstein – l’amour de la vie, opowiadającego o utalentowanym i sławnym łódzkim artyście.

Źródło: https://ec1lodz.pl/

Spacery odbywają się regularnie, często z różnymi gośćmi specjalnymi, ale wspomnianą trasę można pokonać również samemu. Zwiedzającym oferowany jest bowiem audio-przewodnik w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), który przygotował Michał Oleszczyk – filmoznawca, krytyk, konsultant scenariuszowy, znany wielu kinofilom z audycji SpoilerMaster.

Mamy nadzieję, że „Oscarowe” okażą się również obie wystawy stałe, które otworzą się przed zwiedzającymi już w październiku. To nie koniec naszych doniesień w sprawie działalności NCKF-u. Zanim otworzą się bramy „Kino Polonii” zaprezentujemy Wam jeszcze działalność wydawniczą Centrum, a na deser porozmawiamy z Piotrem Kuleszą, kuratorem z Działu Wystaw i Zbiorów w EC1 Łódź.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Pełna sala koło