II Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem – zapowiedź

Od 12 lipca do 6 września 2023 roku Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na II Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem. Objęliśmy wydarzenie naszym patronatem. Wieczory filmowe, podczas których widzowie będą mieli okazję poznać lepiej współczesną kinematografię i kulturę Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii oraz problemy dające się we znaki migrantom z tych krajów, odbywać się będą w każdą środę od godz. 20:00 na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ulicy Foksal 11. Pokazom towarzyszyć będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi – podróżnikami, dziennikarzami, autorami książek i twórcami filmowymi. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

W tym roku organizatorzy Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem przygotowali aż 15 najciekawszych tytułów z ostatnich lat – filmów fabularnych i dokumentów, długich i krótkich metraży, rysujących współczesny obraz społeczno-kulturowy krajów, z których przybyli warszawscy migranci oraz ukazujących, często dramatyczne, przyczyny i konsekwencje opuszczenia rodzinnych domów.

Każdemu seansowi towarzyszyć będzie rozmowa z zaproszonymi gośćmi, ekspertami z różnych dziedzin. Wśród nich znajdą się podróżnicy, dziennikarze, autorzy książek i twórcy filmowi, którzy znają prezentowane zjawiska i ich konteksty nie tylko z ekranu kinowego, ale także z własnych – zawodowych i prywatnych – doświadczeń i zainteresowań.

To już druga edycja wydarzenia. Premierowa zgromadziła łącznie ponad 1400 widzów z różnych krajów.

Chcemy, by nasz dziedziniec ponownie stał się przyjaznym miejscem namysłu i spotkania, w którym warszawiacy, w całej swej różnorodności, mogą poznać się lepiej. Trudno o lepszy pretekst do tego niż współczesne, głębokie w swej wymowie filmy. Wszak prawdziwa magia kina wyraża się w tym, że jest to uniwersalne i demokratyczne doświadczenie – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Większość filmów, które wybraliśmy do programu II Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, to tytuły, które zdobyły uznanie i nagrody na międzynarodowych festiwalach, a nie były dotąd prezentowane szerzej polskiej publiczności. Przygotowaliśmy bardzo różnorodny, zarówno gatunkowo jak i wizualnie, repertuar filmów fabularnych, a każdy prezentowany film to autorskie, artystyczne spojrzenie na współczesne tematy, aktualne pod każdą szerokością geograficzną – opowieści, z którymi może identyfikować się każdy z nas.

W programie znalazły się także ważne, przejmujące dokumenty, dotykające dzisiejszych wyzwań, problemów i często dramatycznych wyborów, z którymi zmagają się nasi sąsiedzi z Ukrainy i Białorusi
– mówi Mateusz Toma, koordynator wydarzenia.

W pierwszej, lipcowej, części Przeglądu na szczególną uwagę zasługuje film otwarcia, czyli gruzińska Śmierć Otara (2021), debiutującego w pełnym metrażu Ioseba „Soso” Bliadze. Tę mozaikową opowieść o splecionych losach dwóch pozornie różnych rodzin z Tbilisi oraz intrygujące studium zmian i podziałów we współczesnym gruzińskim społeczeństwie będzie można obejrzeć już 12 lipca. Film jest m.in. zdobywcą Nagrody FEDEORA podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach w 2021 roku oraz nagrody dla najlepszego filmu: Złoty Prometeusz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tbilisi w 2021 roku.

Niezwykle mocnym filmem Odbicie (2021 / nasza recenzja) reżyser Wałentyn Wasjanowycz po raz kolejny stawia pytanie o to, czy i w jaki sposób da się odbudowywać relacje rodzinne, zmagając się ze świeżą traumą, którą zostawia po sobie wojna w Ukrainie. Dopełnieniem wieczoru w środę 19 lipca będzie rozmowa z Karoliną Bacą-Pogorzelską, dziennikarką i korespondentką wojenną, zaangażowaną w pomoc humanitarną w trwającej wojnie.

Ostatni seans (2021) w reżyserii Nalina Kumara Pandya, znanego jako Pan Nalin, to zaplanowane na 26 lipca spotkanie z kinem i kulturą Indii oraz opowieść o bezgranicznej fascynacji małego chłopca magią kina. Film był oficjalnym kandydatem Indii do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy w 2023 roku.

Nagradzany dokument Gdy kwiaty nie milczą (2021) ukazuje postawy kobiet i rodzin gotowych z determinacją walczyć o wolność po przegranych wyborach na Białorusi w 2020 roku. Autor obrazu Andriej Kuciła będzie gościem wieczoru filmowego na Foksal już 2 sierpnia.

Wstęp na wszystkie wieczory filmowe jest wolny!

PROGRAM

12 lipca, godz. 20:00

„Śmierć Otara”, 2021, reż. Ioseb 'Soso’ Bliadze, fabularny, 105 min., Gruzja

19 lipca, godz. 20:00

„Odbicie”, 2021, reż. Wałentyn Wasjanowycz, fabularny, 127 min., Ukraina

26 lipca, godz. 20:00

„Ostatni seans”, 2021, reż. Pan Nalin, fabularny, 110 min., Indie, Francja, USA

2 sierpnia, godz. 20:00

„Głosy”, 2022, reż. DocWave, dokument, 50 min., Białoruś, Polska

„Gdy kwiaty nie milczą”, 2021, reż. Andrej Kuciła, dokument, 71 min., Białoruś, Polska

9 sierpnia, godz. 20:00

„Wróżka Shankara”, 2021, reż. Irfana Majumdar, fabularny, 88 min., Indie

16 sierpnia, godz. 20:00

„Syndrom Hamleta”, 2022, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowsk, dokument, 85 min., Polska, Niemcy

„Bajka o koniku”, 2021, reż. Uliana Osowśka, Denis Strasznyj, dokument, 75 min., Ukraina, Estonia

23 sierpnia, godz. 20:00

„Macierzyństwo”, 2017, reż. Mariam Khatchvani, fabularny, 97 min., Gruzja

„Mokry piasek”, 2021, reż. Elene Naveriani, fabularny, 115 min., Gruzja, Szwajcaria

30 sierpnia, godz. 20:00

„Mińsk”, 2021, reż. Boris Guts, fabularny, 78′ min., Estonia, Rosja

PRZEGLĄD KRÓTKICH I ŚREDNICH METRAŻY                       

6 września, godz. 20:00

„Na żywo”, 2022, reż. Mara Tamkowicz, fabularny, 14 min., Polska, Białoruś

„Ptitsa”, 2022, reż. Alina Maksimenko, dokument, 30 min., Polska, Ukraina

„Ostatnie lato”, 2021, reż. Ihar Czyszczenia, dokument, 43 min., Polska, Białoruś

„Ostatni rycerze”, 2020, reż. David Gurgulia, dokument, 42 min., Polska, Gruzja

Partnerzy: Ośrodek Studiów Wschodnich, Wajda School, Fundacja Edukacji Dokumentalnej, Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Dla Wolności, One Caucasus, Transkaukazja, Biełsat TV, Muzeum Wolnej Białorusi, Ukraina! Festiwal Filmowy, Filmowa Stolica Lata

Partner technologiczny: Epson

Darczyńcy: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Fundacja LOTTO

Patroni medialni: TVP Kultura, Miesięcznik Kino, Życie Śródmieścia, Radio 357, Filmweb, Pełna Sala, Going, waw4free

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar. Od 2005 roku Centrum Myśli Jana Pawła II jest operatorem stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.