Cinemaforum 2023 – Zapowiedź

Mieszkańcy stolicy nie mają podstaw, by narzekać na brak kinowych wydarzeń tej jesieni. Dokładnie dzień po zakończeniu AFF Pięć Smaków, czyli 22 listopada w warszawskim kinie Atlantic rozpoczyna się kolejny festiwal filmowy – mowa tu o Międzynarodowym Forum Filmów Krótkometrażowych Cinemaforum, w ramach którego zupełnie za darmo będzie można zobaczyć 63 filmy krótkometrażowe oraz 30 teledysków. Dodatkowo pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami oraz wydarzenia o charakterze edukacyjnym. Impreza potrwa do poniedziałku 26 listopada. Wstęp na wszystkie wydarzenia możliwy jest po zarezerwowaniu wejściówki przez stronę internetową lub w kasie kina.

W ramach festiwalu odbędą się dwa konkursy, pierwszym z nich jest Międzynarodowy Konkurs Krótkometrażowych Filmów Fabularnych, w którym zwycięzców wybierze jury w składzie: Anna Jadowska, Kaja Krawczyk-Wnuk, Maria Sobocińska i Janusz Zaorski. A o nagrody powalczą między innymi takie produkcje jak nominowane do Oscara The Flying Sailor oraz Ice Merchants czy Bolero – zdobywca Grand Prix Canal+ w Cannes. W sekcji znalazło się również miejsce dla jednego polskiego przedstawiciela – Polish Dreams Małgorzaty Suwały.

Pozostałe rodzime tytuły powalczą w drugim konkursie o Nagrodę im. Juliusza Machulskiego, w którego kapitule zasiadają Lena Góra, Maria Ornaf, Andrzej Ślązak, Magdalena Chowańska, Maciej Makowski i Grzegorz Milczarczyk. Wśród 32 tytułów zgłoszonych do konkursu można odnaleźć kilka z propozycji znanych nam z tegorocznej Shortlisty festiwalu Nowe Horyzonty. Wśród nich jedne z najlepiej ocenionych w redakcyjnym gridzie [LINK TUTAJ] 4 psy i Alkibiades czy pomysłowa komedia Być kimś. Wszystkie te filmy opisywaliśmy już szerzej na naszych łamach w zapowiedzi shortlisty [TUTAJ].

Ciekawie zapowiadają się również projekcje pozakonkursowe. Jedną z nich jest BAFTA Shorts, w której prezentowane będą filmy nominowane do zeszłorocznych nagród brytyjskiej akademii, na czele z ich zdobywcami, czyli aktorskim Irlandzkim pożegnaniem oraz animowanym filmem Chłopiec, kret, lis i koń. Drugim przykuwającym uwagę pokazem jest selekcja Mistrzowie i Mistrzynie zawierająca nieco starsze produkcje w reżyserii tak uznanych twórców jak zdobywczyni tegorocznej Złotej Palmy Justine Triet czy cenionych polskich reżyserów: Małgorzaty Szumowskiej i Jana Holoubka, który osobiście pojawi się na seansie, by porozmawiać z widownią po jego zakończeniu.

Marcin Grudziąż
Marcin Grudziąż