Co obejrzeć na American Film Festival 2023? Propozycje Pełnej Sali – AFF

Już za niecałe trzy tygodnie rozpocznie się American Film Festival, największy w naszym kraju przegląd hollywoodzkich produkcji i najnowszych poczynań kina indie. Jeśli wybieracie się do Wrocławia, Waszej uwadze polecamy przede wszystkim tytuły, które dodaliśmy do naszej ścieżki.

Zaczynając od nowości:

The Sweet East – prezentowana na MFF w Cannes szalona i jednocześnie zaskakująco przemyślana podróż przez K̶r̶a̶i̶n̶ę̶ ̶C̶z̶a̶r̶ó̶w̶ Wschodnie Wybrzeże w reżyserii Seana Price Williamsa, operatora znanego ze współpracy m.in. z braćmi Safdie przy „Good Time”.

The Sweet East (2023)

Trzy dzieła prezentowane w ramach Retrospektywy Roberta Altmana:

Trzy kobiety – „Wywrotowe spojrzenie na role płciowe patriarchalnego społeczeństwa w duchu amerykańskiej awangardy. Inspiracja »Personą« tylko na poziomie fabuły, styl unikalny” – jak pisał o nich nasz redaktor Dawid Smyk.

Wróć, Jimmy Deanie, zdaniem Jędrzeja Sławnikowskiego: „Teatralny, ale z klasą i rewelacyjnym pomysłem na wprowadzanie retrospekcji poprzez lustro. Ponadto, demitologizacja (w końcu Altman) i świetny wątek queerowy”.

Obrazy, o których na naszych łamach Kacper Słodki pisał tak: „Odpowiedź na pytanie, o czym opowiadają, nie wydaje się jednoznaczna, gdyż Altman umieszcza w tym zniuansowanym dziele mnóstwo znaczeniotwórczych tropów”. Cały tekst przeczytacie w linku poniżej:

 

Obrazy (1972)

Pozostając w klasyce kina:

Niebiańskie dni, arcydzieło Terrence’a Malicka z wczesnego okresu twórczości amerykańskiego mistrza. „Międzyklasowy konflikt, wrodzona zawiść, miłość i zdrada jako jedyny sposób na przetrwanie. Najczystsze piękno potęgi obrazu!” – wskazywał współpracujący z Pełną Salą Maciek Hanus.

Retrospektywa: Camille Billops i James V. Hatch, czyli przegląd wideoportretów Afroamerykańskiej społeczności rejestrowanych przez duet archiwistów. Przed festiwalem na naszych łamach będziecie mogli przeczytać przewodnik po sekcji autorstwa Macieja Kowalczyka.

niebianskie dni
Niebiańskie dni (1978)