Jak przetrwać na bezludnej wyspie? Jest już zwiastun filmu „RÓJ”

11 maja na stronie twórców filmroj.pl premierę będzie miał film RÓJ w reżyserii Bartka Bali. To wciągający dramat psychologiczny, którego akcja rozgrywa się na bezludnej wyspie. Zdjęcia realizowane były w plenerze, w malowniczej części polskiego wybrzeża – twórcy często walczyli z żywiołami na planie, zmagając się z naturą. Zobaczcie trailer filmu.

Czego publiczność może spodziewać się po filmie RÓJ? Bartek Bala, reżyser filmu: Zależało mi, żeby film był stworzony w taki sposób, aby widz czekał na to, co będzie za rogiem, żeby kolejne wypuszczane, niewinne wątki opowiadane za pomocą obrazów przeradzały się w narastający konflikt. Chciałem połączyć gatunkowo rodzaj przypowieści, baśni z mocną, trzymającą w napięciu historią. Jest to dla mnie współczesna forma realizmu magicznego, łącząca poezję i symbole z prawdą moich bohaterów, którzy celowo są nienazwani, aby widz mógł odkryć kolejne warstwy; pozostawiam go z refleksją.

Eryk Lubos o powrocie do natury i uniwersalnym wymiarze filmu:

Gąsiorowska, Lubos, Litwiniak i Wojciechowski w starciu z naturą

Scenerią filmu są niesamowite nadbałtyckie krajobrazy, rozległe klify, lasy, plaże i morze – zdjęcia realizowane były w Orzechowie Morskim. Towarzyszką rodziny każdego dnia jest natura, która odgrywa niezwykle ważną rolę w filmie. Bohaterowie odrzucają  myślenie o wyglądzie, zdrowiu psychicznym i fizycznym, rezygnują z dóbr materialnych, stawiają na ekologię i samowystarczalność.

RÓJ

Natura w filmie RÓJ zbudowała ten niesamowity surrealistyczny świat. Każdy z bohaterów mierzy się z nią w życiu codziennym. Pokazała, że może nas zawieść w wielu sytuacjach, doprowadzać do frustracji. A my, bohaterowie, musimy jej sprostać nauczyć się i słuchać. Być jej wrogiem i jednocześnie przyjacielem. Co nie było takie proste. Natura miała ogromny wpływ na budowanie postaci Syna, była kołem napędowym, wyzwaniem, a nie raz wrogiem z którym Syn musiał się uporać, aby przerwać i zapewnić bezpieczeństwo rodzinie – mówi Adam Wojciechowski.

RÓJ

Tosia Litwiniak: Przez cały plan filmowy jako Tosia i jako Córka czułam bliskość z naturą. Natura miała ogromny wpływ na moją postać, na jej emocje, rozwój. Tak naprawdę Córka była jej częścią. Myślę, że natura w tym filmie jest oprócz aktorów, piątą PIERWSZOPLANOWĄ POSTACIĄ. Wszystko jest z nią nierozerwalnie związane. Bohaterowie szanują ją, starają się żyć z nią w zgodzie. Gdy im nie sprzyja, podejmują też z nią jednak walkę, po to, by przetrwać.

RÓJ

RÓJ będzie dostępny tylko online. Oficjalna strona twórców filmroj.pl jest równocześnie platformą dystrybucyjną, na której widzowie będą mogli wykupić dostęp i obejrzeć film. Przedsprzedaż trwa do 10 maja, koszt dostępu to: 24,99 zł. Na widzów, którzy wykupią dostęp w preorderze czekają materiały exclusive – m.in.: kulisy powstawania wybranych scen i unikalne materiały z przygotowań do realizacji filmu, a także wywiady z twórczyniami i twórcami.

RÓJ / premiera: 11 maja 2023 na stronie twórców filmroj.pl

RÓJ

Historia rodziny, która w walce o wolność i niezależność zmienia swoje dotychczasowe życie i zamieszkuje na odizolowanej od rzeczywistości wyspie. Rodzice i dwójka ich dorastających dzieci żyją w zgodzie z naturą. Żyją zgodnie z ideą samowystarczalności, minimalizmu, ekologii, a dzięki rytuałom tworzą namiastkę wspólnoty. W tym układzie to ojciec jest głową rodziny i decyduje o jej losie, uczy przetrwania, wpaja ideę absolutnej wolności, dającą poczucie szczęścia, jakie niesie życie z dala od cywilizacji. Podział ról i zasady wydają się proste, jednak szybko pojawiają się rywalizacja i bunt. Piętrzące się rodzinne problemy i napięcia zaczynają zakłócać dotychczasowy spokój i relacje, zmieniając układ sił w rodzinie. Sytuację pogarsza kolejna zima, która może być wyjątkowo trudna, a zapasy jedzenia i wody mogą się okazać niewystarczające. W głowach członków rodziny rodzi się strach, zostają postawieni przed coraz trudniejszymi wyborami…

RÓJ to wciągający dramat psychologiczny, poruszający ważne tematy egzystencjalne i problemy dzisiejszego świata. Twórcy liczą, że film skłoni publiczność do refleksji nad istotą pojęcia wolności i wyborami, jakie podejmujemy, próbując ją osiągnąć.

Debiut Bartka Bali to pierwszy polski film finansowany metodą crowdinvestingu, który powstał dzięki trzystu indywidualnym inwestorom.

obsada: Roma Gąsiorowska, Eryk Lubos, Adam Wojciechowski, Antonina Litwiniak

reżyseria: Bartek Bala

scenariusz: Bartek Bala & Maciej Słowiński

zdjęcia: Zuzanna Kernbach

montaż: Piasek & Wójcik

muzyka: Paweł Górniak

VFX: LocoMotive

dźwięk: Katarzyna Dzida-Hamela, Adam Mart 

scenografia: Maja Zaleska

kostiumy: Nina Sakowska

charakteryzacja: Maria Łukaszewska-Ciesielska

kierownictwo produkcji: Arthur Czernik, Justyna Koziarz

Rój plakat