Dziś, czyli 18 października pełną parą rusza jedno z najbardziej nietuzinkowych wydarzeń w kalendarzu branży filmowej. Mowa oczywiście o Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w Łodzi. Czym zaskoczy nas tegoroczna, dziewiąta edycja?
Pokazy filmowe
Każdemu pasjonatowi filmu zdarza się czasem mieć braki w tym co się dzieje aktualnie w kinach. Festiwal jednak spieszy nam z pomocą. Odbędą się pokazy aż 80 filmów, w tym aż 50 pełnometrażowych, które zostały podzielone na 8 sekcji. Dzięki „Krytycznym premierom” będziemy mogli pójść na największą imprezę roku razem z Gasparem Noe, przyjrzeć się blisko aspirującemu pisarzowi w filmie Ceylana. Na ekranie wyświetlona będzie również inna rewelacja z Cannes, oparte na opowiadaniu Murakamiego „Płomienie” Chang-donga Lee, muzyczny hit Sundance „Hearts Beat Loud” oraz „Monument” Jagody Szelc, która od premiery „Wieży. Jasny dzień” obiera nową drogę dla naszego rodzimego kina. Gdzieniegdzie poczujemy trochę francuskiego klimatu za sprawą otwarcia sekcji poświęconej właśnie ichniejszemu dorobku X muzy. Odbędzie się przegląd filmów studia A24, które znane jest z dystrybutowania śmiałego kina autorskiego takich reżyserów jak James Franco czy David Robert Mitchell. Doznamy spotkania trzeciego stopnia z Usulą Meier i operatorem Pawłem Edelmanem, z którym wywiad przeprowadził Marcin Radomski. „Głos krytyków” przypomni nam o Walerianie Borowczyku, odświeży „Wyspę psów” Wesa Andersona oraz historię o psim fryzjerze. Gdy starczy nam sił na nocne szaleństwo, będzie można przejść do strefy wyznaczonej dla kina klasy B. Ciekawą inicjatywą wykazali się również autorzy sekcji „Krytyk kradnie”, którzy w tym roku postawili na wzmocnienie wizualnej krytyki filmowej za pomocą wideoesejów zrealizowanych przez profesjonalnych twórców. Wisienką na torcie będą „Pokazy specjalne” dzięki, którym odbędzie się pokaz debiutu wybitnego filmoznawcy, „The Sun Island” Thomasa Elsassera.
Konkurs Etiud i Animacji
Nieodłącznym elementem festiwali filmowych jest pomocą jaką niosą możliwość młodym twórców wkraczającym dopiero w filmowe kręgi. FKA nie różni się pod tym względem od innych. W tym roku zaprezentowane będzie 8 animacji i 8 etiud. To tutaj triumf święcił Kuba Czekaj ze swoim „Twist and Blood„. Gra zaczyna być warta świeczki, ponieważ patronat nad konkursem objęła Wajda School i Legalna Kultura. I to właśnie Wajda School ufundowała nagrodę główną w postaci rocznego kursu. W skład jury wchodzą : Joanna Łapińska, Ada Minge i Filip Marczewski. Dodatkowo ważnym głosem będą akredytowani blogerzy. W tym roku o laur ubiegać się będą filmy, które mogą być znane z innych festiwali. Głośne „III” Marty Pajek, „Kwadratura koła” Karoliny Specht oraz „Inny” Marty Magnuskiej. Werdykt podany będzie na zakończenie wydarzenia – 21 października. Nasza relacja pojawi się już w najbliższy poniedziałek!
Goście, panele dyskusyjne, wydarzenia
W tym roku czeka na nas rekordowa ilość gwiazd branży filmowej, które będą mogły wykazać się wiedzą na wielu polach. Gratka dla fanów grania, odbędą się warsztaty z recenzowania gier wideo z redaktorem naczelnym Filmwebu Michałem Walkiewiczem. Duże znaczenie dla FKA ma edukowanie i dopatrywanie nowych talentów dziennikarskich, podczas festiwalu poznamy wyniki konkursu „Krytyk pisze” i „Krytyk mówi”, a wtajemniczeni dowiedzą się więcej na temat stylu w krytyce filmowej. Znajdzie się nawet coś dla amatorów montażu. Bardzo ważne miejsce w harmonogramie zajmują panele dyskusyjne z udziałem ważnych osobistości tj. Agnieszka Holland, Grażyna Torbicka, Urszula Antoniak, Łukasz Maciejewski czy Barbara Hollender. Pojawi się wyżej wspomniana ikona światowego filmoznawstwa Thomas Elsasser. Będziemy rozmawiać o przemocy w kinie, producentach kreatywnych, nowej kinofilii i języku kina a współczesnych technologiach. Słowem każdy znajdzie coś dla siebie. To aż 30 wydarzeń! Z nich również pojawi się relacja w poniedziałek!