„★” [„Star”] – Nowe Horyzonty 2018

„★” [„Star”], reż. Johann Lurf

Ocena: 3/5

Przewodników po historii kina mieliśmy już wiele. „★” [„Star”] Johanna Lurfa bliżej jednak do kolażowych dzieł Guya Maddina czy głośno komentowanego kilka lat temu na Nowych Horyzontach „Panie, panowie – ostatnie cięcie” György’a Pálfiego niż do encyklopedycznych wykładów. To bowiem gest marzyciela i astronoma zwrócenia się w stronę gwiazd. Nie ludzkich pokroju Humphreya Bogarta czy Marilyn Monroe, ale tych tam w górze, na niebie. Ale do rzeczy…

Reżyser odwiedził dziesiątki filmotek i przejrzał tysiące (jeśli nie więcej) filmów w poszukiwaniu scen nieboskłonu. Nie mogło być w nich ani statków kosmicznych, ani napisów tytułowych, a jedynie obraz, muzyka i ewentualnie komentarz narratora. Spośród około 550 wykorzystanych dzieł znalazło się miejsce oczywiście dla słynnego dzieła Stanleya Kubricka i wszystkich odsłon sagi „Star Wars”, ale nie zabrakło też nikomu nieznanych produkcji klasy B i Z.

Otrzymaliśmy chronologicznie ułożony montaż scen. Nie jest to jednak obraz skłaniający do kontemplacji niczym filmy Jamesa Benninga, a podróż przez dzieje koncepcji i ludzkich wyobrażeń, przez rozwój efektów specjalnych i środków narracji. Nie umiałbym z czystym sercem nazwać tego nomen omen eksperymentu wizualnego dobrym filmem, ale nowohoryzontowym doświadczeniem nie do zapomnienia – na pewno.

Krystian Prusak
Krystian Prusak