PFF – czyli Poniedziałkowy Felieton Filmowy #10

Kolejny tydzień za nami. Tym razem możecie przeczytać o tym jak “Kapitan Marvel” rozniosła kina na całym świecie, o wspaniałej szansie jaka stoi przed Małgorzatą Szumowską, dwóch dużych wydarzeniach, które w tym roku będą miały miejsce w Toruniu, azjatyckich planach festiwalu Nowe Horyzonty oraz pewnej długo niewidzianej legendzie Hollywood, która znów została doceniona.

Girl Power

Kapitan Marvel” zaliczyła znakomite otwarcie w kinach na całym świecie.W samym USA film zarobił 153 miliony dolarów, stając się tym samym najbardziej kasowym filmem roku 2019 w zaledwie jeden weekend. Dla porównania drugie najpopularniejsze dzieło zarobiło w miniony weekend ponad 10 razy mniej, bo tylko 14 milionów dolarów. Dochody na całym świecie szacuje się w tej chwili na 455 milionów dolarów, co już w tej chwili daje filmowi pozycję wśród 250 najbardziej kasowych dzieł w historii. Jeśli trend się utrzyma mamy sporą szansę na zaatakowanie pierwszej dziesiątki Box Office Wszech Czasów, którą w tej chwili zamyka Ostatnia część sagi o Harrym Potterze.

Polka znalazła pracę w Irlandii

Małgorzata Szumowska ma nakręcić swój pierwszy film anglojęzyczny. Będzie to tworzony w Irlandii Thriller “The Other Lamb”. Na papierze póki co wszystko wygląda obiecująco. Scenariusz, choć pochodzi z rąk debiutantki znalazł się na tzw. “Czarnej liście” czyli spisie najlepszych niezrealizowanych scenariuszy. Za produkcję odpowiadają ludzie, którzy tworzyli chociażby “Drive” i “Whiplash”. Sama historia natomiast ma odkrywać przed nami opowieść tajemniczej sekty, do której wstępuje młoda dziewczyna grana przez Raffey Cassidy.

szumowska
Małgorzata Szumowska wraz ze swoją nagrodą z Berlina.

Prace Mariny Abramović w Polsce!

W ten weekend Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu otworzyło dla zwiedzających wystawę “Do czysta/ The Cleaner” Mariny Abramović, która będzie dostępna do sierpnia tego roku. Słynnej serbskiej performerki chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, zwłaszcza kinomani powinni ją kojarzyć chociażby za sprawą głośnego dokumentu “Marina Abramović: artystka obecna”. Prezentowana w Toruniu wystawa stanowi podsumowanie całej dotychczasowej kariery artystki, poczynając od jej pierwszych prac, aż do czasów obecnych i łączy w sobie różne formy sztuki audiowizualnej, łącznie z filmami prezentującymi najważniejsze spośród jej performance’ów. Niestety nie wszyscy potencjalni odbiorcy uznali pojawienie się “The Cleaner” w Polsce za wyróżnienie dla naszego kraju. Spora grupa protestujących zebrała się przed wejściem do Centrum Sztuki Współczesnej i domagała się usunięcia wystawy, z powodu jej rzekomo okultystycznego charakteru. Całe szczęście incydent ten nie zniechęcił organizatorów i wszystko wskazuje na to, że będzie ją można odwiedzić przez najbliższe pięć miesięcy.

 
Marina Abramović nie raz pokazała, że nie boi się kontrowersyjnych opinii.

2x Toruń

Miłośnicy sztuki z Grodu Kopernika będą mieli z pewnością udany rok. Poza wspomnianą wyżej wystawą będą gościli w swoim mieście festiwal Camerimage, który wraca do macierzy po dwudziestu latach, podczas których odbywał się kolejno w Łodzi i Bydgoszczy, ponadto miasto zapowiedziało budowę Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage, co podkreśla, że Toruń ma wobec tegoż festiwalu długofalowe plany. Co ciekawe niedługo po tym, kiedy Camerimage na dobre opuściło Łódź, powołano do życia festiwal “Transatlantyk”. Miejmy nadzieję, że przyroda nie znosi próżni, a Bydgoszcz zdecyduje się na zorganizowanie zupełnie nowej imprezy, wzbogacając tym samym festiwalową mapę Polski.

Pięć Smaków Bis

Najpopularniejszy filmowy festiwal w kraju – “Nowe Horyzonty” również nie próżnuje i odkrył kolejne karty programu swojej przyszłorocznej edycji. Wszystko wskazuje na to, że będzie to impreza wypełniona kinem azjatyckim. Poza ogłoszoną jeszcze pod koniec ubiegłego roku retrospektywą twórczości Shūjiego Terayamy fani kina dalekiego wschodu będą mogli obejrzeć cztery wyczekiwane filmy tamtejszych twórców. Będą to :”Twoja twarz” (“Your Face”) w reżyserii Tsaia Ming-lianga, nagrodzone główną nagrodą podczas festiwalu w Rotterdamie “Present.Perfect” w reżyserii Shengze Zhu, będąca komercyjnym hitem w Chinach “Długa podróż dnia ku nocy” nakręcona przez Bi Gana oraz stworzona przez Lu Zhang “Fukuoka”. Wprost nie możemy się doczekać wakacji i dziewiętnastej edycji festiwalu. 

Mary Poppins powraca!

Warto też zaznaczyć co dzieje się w sprawach zagranicznych festiwali. MFF w Wenecji ogłosił, że podczas tegorocznej edycji nagrodę honorową otrzyma amerykańska aktorka Julie Andrews – zdobywczyni Oscara za tytułową rolę w filmie “Mary Poppins”, znana również z produkcji takich jak “Dźwięki muzyki”, “Victor, Victoria” czy “Gwiazda!”. Szansa zobaczenia legendy Hollywood na czerwonym dywanie cieszy niesamowicie, zwłaszcza, że aktorka nie jest już czynna zawodowo niemal od dekady, co przy jej wieku jest w pełni uzasadnione. Każdy wszak zasługuje na emeryturę po latach ciężkiej pracy.

Julie Andrews
Julie Andrews ze swoim jedynym Oscarem