W ukryciu przed oczami innych – recenzja filmu „Zapytaj seksperta”

W Indiach postępy w edukacji seksualnej stąpają małymi krokami. Ta sfera jest podtrzymywana głównie przez ludzi-misjonarzy, pasjonujących się taką pracą, których niepowstrzymują niechętne reakcje otoczenia.

Kim jest tajemniczy Dr Mahinder Watsa, który w Mumbai Mirror we własnej rubryce Ask the sexpert zainicjował w 2005 roku udzielanie porad dotyczących seksualności młodych ludzi? To pytanie zadaje sobie mnóstwo czytelników. Część z niedowierzaniem zarzuca, że wszystko jest zmyślone i publikowany materiał ma stanowić źródło grzesznych fantazji-podniet. Sympatyczny ginekolog na emeryturze otrzymuje codziennie ponad kilkadziesiąt maili z kłębiącymi się pytaniami w głowach utrapionych.

Wątpliwości są różne – od całkiem niepoważnych, po skomplikowane sytuacje. Odpowiedzi – formułowane wprost, fachowo, często kwitowane subtelnym poczuciem humoru, ale podawane są zawsze ze szczerym komentarzem. Watsa nie narzuca się szukającym porady. Umówieni na wizyty skonfundowani publiczną presją ludzie zaczynają niepewnie, poruszane są delikatne kwestie, ale wysłuchiwani są ze stoickim spokojem i troską. Byle ulżyć nieszczęśnikom w cierpieniu (często jest to ból psychiczny). Przedstawienie tematu w „normalnym” świetle pomaga w doprowadzeniu go do postaci pozbawionej wstydliwości, czy piętna kontekstu taboo. Kiedy specyfika problemu staje się bardziej konkretna i poukładana, w zasięgu ręki jest pewniejsze i skuteczniejsze mierzenie się z bolączkami.

Film zaprasza w podróż po karierze lekarza, wieńczonej sukcesami (wydanie własnej książki „It’s normal”) i sprowadzonej do nieuniknionego sporu w tak funkcjonującym systemie. Po jednej stronie barykady stoją strażnicy moralności zakazujący publicznych rozmów na temat seksu, np. społecznościowa aktywistka i profesor nauk politycznych Dr Naitthani (co ciekawe żyjąca samotnie) oskarżyła „Doctora Love” o propagowanie i zachęcanie do zachowań o charakterze seksualnym w miejsce wstrzemięźliwości, wcześniejszego budowania fundamentów i szerzenia wartości pod trwałe więzi. Po drugiej stronie znajduje się środowisko darzące doktora estymą, popierające jego działalność i prawnicy nie doszukujący się łamania prawa w chęci niesienia pomocy.

Ten film mógłby być kręcony na kolanie, co znacznie nie odbiega od prawdy. Widać sporo niedbałych ujęć, jakby kamera znalazła się niezamierzenie przy danym wywiadzie. Watsa zapracował sobie przez lata (kosztem własnego życia rodzinnego – coś za coś) na miano eksperta cieszącego się zasłużoną renomą. Zrównoważona, godna zaufania postawa lekarza buduje niezaprzeczalnie charyzmatyczną otoczkę wokół tej postaci. Chcemy wiedzieć, w którą stronę potoczy się spór, mimo nierównego montażu i miejscami ospałego tempa filmu wprost proporcjonalnego do wieku bohatera. Komu zostanie oficjalnie przyznana racja? Na jednoznaczne ustosunkowanie się władz nie ma co liczyć. Taktyka będzie pewnie obliczona na zażegnanie sporu, czy też przeczekanie niewygodnej sprawy – w końcu doktor nie będzie żyć wiecznie.

Anna Strupiechowska
Anna Strupiechowska

Zapytaj seksperta


Rok: 2017

Gatunek: dokument

Twórcy: Vaishali Sinha

Ocena: 3,5/5