Warsaw Animation Film Festival 2020

27 sierpnia rusza II edycja Warsaw Animation Film Festival. Spośród ponad 400 zgłoszonych produkcji krótkometrażowych z całego świata, do udziału w wydarzeniu zostało zaproszonych ponad 100 animacji. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Rafał Trzaskowski.

Festiwal potrwa od 27 sierpnia do 2 września. Wszystkie produkcje biorące udział w festiwalu będzie można oglądać platformie mojeEkino.pl, a jeden pokaz animowanych horrorów odbędzie się na żywo w Kinie Elektronik 27.08.2020, o godz. 20.30 (liczba miejsc ograniczona).

W części konkursowej  zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt animacji z całego świata, w siedmiu blokach filmowych. Międzynarodowe Jury przyzna Grand Prix w kategoriach: Najlepszy Film Animowany w Konkursie Profesjonalnym, Najlepszy Film Animowany w Konkursie Młoda Animacja, Najlepszy Horror Animowany. Nagrodę specjalną, dla najlepszej animacji bez podziału na kategorie konkursowe, przyzna studia Platige Image, a dla najlepszego horroru Bloober Team.

Uzupełnieniem festiwalu będą warsztaty prowadzone między innymi przez reprezentantów studia animacji Pixar, przez Artura Wyrzykowskiego autora „Nieskończonych tekstów” (z analizy scenariuszy) oraz przez Piotra Krygiela (z montażu), we współpracy z Forum Postprodukcji.

Dodatkowa atrakcją będzie pokaz animowanych wideoklipów z okazji 15-lecia Karrot Kommando we współpracy z O!Pla oraz trzy pokazy dodatkowe: specjalny WAFF, Tricky Women we współpracy z Austriackim Forum Kultury oraz animacji afrykańskich we współpracy z Accra Animation Film Festival.

Celem organizatorów jest pokazanie szerszej publiczności, że animacje – na równi z filmami fabularnymi i dokumentalnymi – mogą wpływać na rzeczywistość społeczną, podejmując najbardziej złożone tematy. W związku z pandemią, festiwal odbędzie się w wersji online za pośrednictwem platformy mojeEkino.

Chcemy przyciągnąć szerszą publiczność i przekonać, że animacje to nie tylko filmy dla dzieci. To produkcje, które często podejmują najtrudniejsze i najgłębsze tematy, pokazując potencjał do aktywnej zmiany rzeczywistości, w której żyjemy – komentuje Tessa Moult-Milewska, organizatorka Festiwalu z Fundacji Ex Anima.

Przeniesienie tegorocznej edycji do online’u na pewno zwiększy zasięgi naszej oferty programowej. To nowe, które być może wykorzystamy podczas organizacji kolejnych edycji. Niezależnie od formy najważniejszy jest dla nas  dialog i wymiana w ramach całej społeczności twórców i sympatyków animacji – dodaje Ewelina Leszczyńska organizatorka Festiwalu z Fundacji Ex Anima.

Organizatorem II edycji Warsaw Animation Film Festival jest Ex Anima. Fundacja powstała w wyniku współpracy pomiędzy organizatorkami I edycji Festiwalu: Tessą Moult-Milewską i Eweliną Leszczyńską a studiem Platige Image. Warszawskie studio animacji i postprodukcji było również partnerem zeszłorocznej edycji.

Cieszymy się, że Warsaw Animation Film Festival na stałe wpisuje się w warszawską mapę kulturalną. Wspieranie takich wydarzeń umożliwia nam współpracę z utalentowanymi twórcami i promowanie kina artystycznego w Polsce i na świecie – komentuje Prezes Fundacji Ex Anima Beata Hoffmann, wspierająca działania festiwalowe z ramienia Platige Image.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.warsawanimationfest.com

WAFF 2020 patroni