Tydzień Filmu Niemieckiego 2022 – PROGRAM

Najnowsze produkcje filmowe, które znalazły się programie Tygodnia Filmu Niemieckiego, poruszają palące problemy i aktualne tematy. Kolejna edycja przeglądu odbędzie się w formule hybrydowej w styczniu i lutym 2022 roku. Podobnie jak w zeszłym roku objęliśmy wydarzenie patronatem medialnym.

Tydzień Filmu Niemieckiego, którego organizatorami są Dom Norymberski, Instytut Goethego, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu oraz German-Films, zawita do kin w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Katowicach, Opolu, Poznaniu, Toruniu i Kielcach od 21 stycznia do 3 lutego, natomiast od 4 do 10 lutego pełny program przeglądu będzie dostępny na platformie MOJEeKINO.pl.

Fabian albo świat schodzi na psy
Fabian albo świat schodzi na psy

Widzowie nadchodzącej edycji Tygodnia Filmu Niemieckiego będą mogli obejrzeć najciekawsze produkcje, które pojawiły się w ubiegłym roku na ekranach kin zachodnich sąsiadów, a także na międzynarodowych festiwalach. Kolejne tytuły z programu podejmują ważne, dla reżyserów i reżyserek tworzących w Niemczech, tematy. Ci bardzo często szybko reagują na aktualne problemy dotyczące nie tylko społeczeństwa, w którym żyją, ale też kwestii globalnych, mających wpływ na naszą codzienną egzystencję. W ramach tegorocznej edycji zaprezentujemy dwa filmy, które swoją premierę miały podczas ostatniego festiwalu Berlinale. Akcja obu rozgrywa się w niemieckiej stolicy i choć dzieli je prawie 100 lat burzliwej i tragicznej historii, to problemy, przed którymi stoją ich bohaterowie, wydają się być bardzo podobne – mówi Renata Kopyto, dyrektorka Domu Norymberskiego w Krakowie. Brawurowa ekranizacja powieści Ericha Kästnera z 1931 roku Fabian. Historia pewnego moralisty w wykonaniu Dominika Grafa to opowieść o ludziach, którzy w otaczającym ich i chylącym się ku upadkowi świecie nie potrafią znaleźć miejsca dla siebie.

Jedenaste: znaj sąsiada swego
Jedenaste: znaj sąsiada swego

Z kolei Daniel Brühl, stojący tym razem po obu stronach kamery, w filmie Jedenaste: znaj sąsiada swego zderza ze sobą sąsiadów mieszkających tuż obok siebie, ale zdających się żyć na dwóch różnych planetach.

O tym jak systemy polityczne po obu stronach żelaznej kurtyny, która jeszcze nie tak dawno dzieliła świat, wpływają na życie jednostek opowiadają: Franziska Stünkel w dramacie Strzał z bliska oraz Oliver Rihs w przewrotnie nawiązującym do filmów akcji obrazie Wolni albo martwi. Bardzo aktualny problem migrantów i ich integracji podejmuje Anne Zohra Berrached w filmie Copilot, poruszającej historii rodzinnej islamskiego ekstremisty oraz Visar Morina w Wygnaniu (NASZA RECENZJA), opowiadając o Albańczyku z Kosowa, niepotrafiącym odnaleźć się w nowej, niemieckiej rzeczywistości. 

Wolni albo martwi
Wolni albo martwi

Gentryfikacja, wyzysk na rynku pracy, zanik społecznych więzi, jakie wymusza współczesny kapitalizm, nie dotyczą tylko krajów rozwijających się lub konkurujących z wiodącymi gospodarkami świata. To problemy, z którymi mierzą się niemieccy pracownicy pewnej niewielkiej firmy i które pokazuje Mia Maariel Meyer w swoim świetnym debiucie Nasiona. Z twórczością większości reżyserów i reżyserek polscy widzowie zetkną się po raz pierwszy i cieszymy się, że Tydzień Filmu Niemieckiego będzie okazją do ich poznania. Kinematografia zachodniego sąsiada jest wypadkową wielu różnych punktów widzenia, bo różnorodne jest pochodzenie i kulturowe zaplecze jej twórców. Dlatego warto przyglądać się światu za pośrednictwem ich kamery i poprzez ich wnikliwe spojrzenie – dodaje Renata Kopyto.

PROGRAM

 

  • “Jedenaste: znaj sąsiada swego”, reżyseria: Daniel Brühl, Niemcy, 2021
  • “Fabian albo świat schodzi na psy”, reżyseria: Dominik Graf, Niemcy, 2021
  • “Copilot”, reżyseria: Anne Zohra Berrached, Niemcy, Francja, 2021
  • “Nasiona”, reżyseria: Mia Maariel Meyer, Niemcy, 2021
  • “Wolni albo martwi”, reżyseria: Oliver Rihs, Szwajcaria, Niemcy, 2020
  • “Wygnanie”, reżyseria i scenariusz: Visar Morina, Niemcy, 2020
  • “Strzał z bliska”, reżyseria i scenariusz: Franziska Stünkel, Niemcy, 2021

Tydzień Filmu Niemieckiego 2022 w kinach:

21-27 stycznia:
Warszawa / m, Kraków / Kino pod Baranami, Wrocław / Kino Nowe Horyzonty, Opole / Kino Meduza

24-30 stycznia: Katowice / Kino Światowid
28 stycznia-3 lutego: Poznań / Kino Muza, Toruń / Kino Centrum, Kielce / Kino Moskwa

Tydzień Filmu Niemieckiego 2022 online:
4-10 lutego:
platforma Mojeekino.pl

Tydzień Filmu Niemieckiego plakat