Serial animowany przedstawia losy dziewczyny imieniem Daria, która uczęszcza do liceum i jest antyspołeczna z wyboru. Nie zawiera przyjaźni, nie umawia się na randki, nie zapisuje się na zajęcia po lekcjach. Uważa wszystkich za kretynów, rozmowę z nimi za stratę czasu, wolny czas spędza z książką lub na oglądaniu telewizji. Nawet, gdy ktoś próbuje nawiązać z nią kontakt to zostaje odstraszony przez wysoki poziom sarkazmu w jej wypowiedziach.


Daria
Rok: 1997-2001 (5 sezonów po 13 odcinków w każdym)
Gatunek: Coming-of-Age
Twórcy: Glenn Eichler & Susie Lewis
Występują: Tracy Grandstaff, Alvaro J. Gonzalez, Wendy Hoopes i inni
Ocena: 3,5/5
Rok: 1997-2001 (5 sezonów po 13 odcinków w każdym)
Gatunek: Coming-of-Age
Twórcy: Glenn Eichler & Susie Lewis
Występują: Tracy Grandstaff, Alvaro J. Gonzalez, Wendy Hoopes i inni
Ocena: 3,5/5
Moje ulubione odcinki!

"Arts 'n' Crass" (2x01)
Reżyseria: Karen Disher
Scenariusz: Glenn Eichler
Odcinek który będę oglądać jako odtrutkę ilekroć pokażę komuś coś co zrobiłem, a ta osoba zacznie się mądrzyć jakby wiedziała lepiej ode mnie co chciałem wyrazić, i zacznie mi to zmieniać. Daria i Jane biorą udział w konkursie na plakat, a ich wyrazisty negatywny przekaz nie podoba się nauczycielom. Chcą, aby był łatwiejszy, zmieniają jego treść, zmieniając tym samym jego znaczenie. Epizod opowiadający nie tylko o sztuce i relacji twórcy z odbiorcą, ale też o tym, jak ważna sztuka jest, i odpowiedzialności za nią. Gorzki, ironiczny i osadzony w rzeczywistości, całe szczęście. Mój ulubiony odcinek!

"Lucky Strike" (5x06)
Reżyseria: Ted Stearn
Scenariusz: Peter Elwell
Nauczyciele chcą podwyżki. Gdy wszystko inne zawodzi, opuszczają stanowiska i zaczynają strajkować. Nauczyciele zastępczy zawodzą do tego stopnia, że dyrektorka prosi nawet Darię, aby ta prowadziła zajęcia. Marzenie każdego ucznia z wyjątkiem Darii, do którego wracamy do latach w formie tego odcinka. Ostatecznie jednak chodzi tutaj o coś istotniejszego: Daria spogląda na swoich kolegów z ławki w inny sposób, traktuje ich inaczej niż reszta nauczycieli… I osiąga inne rezultaty. Nic spektakularnego, ale jednak miło zakończyć dzień z myślą, że ci których mieliśmy za idiotów nie są straceni. Jest dla nich nadzieja. To przyjemne uczucie.

"Boxing Daria" (5x13)
Reżyseria: Anthony Davis & Karen Disher & Tom Marsan
Scenariusz: Glenn Eichler
Ostatni odcinek który jednak nie jest w żaden sposób „finałem” serialu. Jedynie ostatnim odcinkiem. Najbardziej osobistym, w którym Daria postawiła bardzo ważny krok w rozwoju osobistym. Oto w kuchni zamontowana zostaje nowa zamrażalka. Karton po niej ląduje w ogrodzie, Daria i Quinn mają go wyrzucić na śmieci, jednak główna bohaterka dziwnie się czuje w jego obecności i postanawia go zachować. Uruchamia on jakieś wspomnienie z przeszłości. Co takiego się wtedy wydarzyło? Obejrzyjcie i przekonajcie się sami, koniecznie.
"Daria" na dużym ekranie!
…Ale wciąż małym. Powstały po prostu dwa specjalne odcinki które we wszystkich bazach filmowych w Internecie funkcjonują jako samodzielne pozycje. Z tego powodu nie byłem nimi zainteresowane, ale oba okazały się ważnymi składowymi całej produkcji – do tego stopnia, że należy je oglądać w określonych momentach oglądania właściwej serii.

"Is It Fall Yet?"
Rozgrywa się pomiędzy 4 i 5 sezonem, zaraz po perypetiach między Jane, Tomem i Darią. Rozpoczyna się lato i dla każdej postaci oznacza to co innego. Jane spędza samotnie czas na obozie dla artystów, Quinn wpada na pomysł aby wziąć korepetycje (!), Kevin i Britney pracują jako ratownicy na miejskim basenie… A Daria z kolei poznaje życie od strony której jeszcze nie znała, i to jest dla niej prawdziwym wyzwaniem. Epizod trwa 72 minuty i oferuje kompletny, znaczący rozwój dla niemal każdej postaci, co fani serialu powinni zobaczyć. Poruszone są tutaj tematy typowe dla „Darii„, jak poznawanie siebie oraz pokonywanie trudności życiowych. Lato w teorii to najlepszy okres, wyczekiwany przez cały rok, ale w tym wydaniu aż chce się, aby minął szybciej, aby była już jesień. Ale tak się nie da. Da się za to stawić czoła problemowi i wyciągnąć z niego lekcję.

"Is It Collage Yet?"
To właściwy finał serialu, chociaż też nie do końca. Bohaterowie kończą liceum, decydują o tym czy pójść na studia – jeśli tak, to jakie? – i zamyka się tym samym pewien rodzaj w ich życiu, co można też potraktować jako zamknięcie fabularne dla bohatera produkcji. To też wciąż epizod serialu rozwinięty do 65 minut. Początek to nadal w miarę bezpieczny status quo, sednem odcinka jest pokazanie problemów ludzi dorastających (stawienie czoła rodzicom którzy wiedzą lepiej co jest właściwym wyborem dla ich pociech), a na koniec szkoła się kończy. Bohaterowie których poznaliśmy rozstają się między sobą – na całe życie, na lata a może tylko na kilka miesięcy… I serial bardziej z tego powodu się kończy, niż dlatego, że finał tej produkcji jest jakiś definitywny. Niemniej, jest to seans obowiązkowy.