Oscary 2020 – przewidywania nominacji

Już w poniedziałek o 14:18 czasu polskiego rozpocznie się transmisja z ogłoszenia nominacji do 92 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. W tym roku nominacje te mogą być wyjątkowo ciekawe i zaskakujące ze względu na przyśpieszenie gali o prawie miesiąc, co gwałtownie zmieniło dynamikę kampanii znacznie skracając sezon. My typujemy duże porażki „Jokera", „Dwóch papieży" i „Irlandczyka", sukces „Małych kobietek" i „Parasite", a także silną pozycję „Bólu i blasku" i „Nieoszlifowanych diamentów" („Uncut Gems"). Pełne typy poniżej.

Filmy z największą ilością nominacji:
Pewnego razu … w Hollywood – 12
Parasite9
19178
Jojo Rabbit8
Małe kobietki 7
Irlandczyk6
Joker6
Historia małżeńska5
Ból i blask3
Gorący temat3
Le Mans ’663
Rocketman3

Pewnego Razu w Hollywood
Tarantino

Najlepszy film pełnometrażowy

1. Pewnego razu … w Hollywood
2. Parasite
3. 1917
4. Irlandczyk
5. Jojo Rabbit
6. Historia małżeńska
7. Joker
8. Małe kobietki


Mogą zaskoczyć: 
Le Mans ’66,
Dwóch papieży,
Na noże,
Nieoszlifowane diamenty

Dzięki świetnej późnej kampanii do żelażnej siódemki nominowanych w głównej kategorii rzutem na taśmę dołączają Małe kobietki Grety Gerwig. Typujemy, że w tym roku akademicy nominują tylko 8 obrazów, o ewentualną dziewiątą i dziesiątą pozycję walczą aż dwie produkcje skierowane raczej do bardziej konserwatywnych i starszych członków Akademii, ci jednak mogą woleć poprzeć głośniejsze Le Mans ’66 i Dwóch Papieży tytuły, takie jak 1917, czy IrlandczykCzarnymi końmi stać się mogą niespodziewane finansowe i krytyczne hity Riana Johnsona i braci Safdie. Z walki o nominację w tej kategorii wypadł Gorący temat wyciszony marnymi recenzjami i rozczarowującymi wynikami finansowymi oraz Kłamstewko, któremu zabrakło lepszej kampanii promocyjnej.

Najlepszy reżyser

1. Sam Mendes – 1917
2. Bong Joon-ho – Parasite
3. Quentin Tarantino – Pewnego razu … w Hollywood
4. Greta Gerwig – Małe kobietki
5. Pedro Almodovar – Ból i blask

Mogą zaskoczyć:
Martin Scorsese (Irlandczyk),
Noah Baumbach (Historia Małżeńska),
Taika Waititi (Jojo Rabbit),
Todd Phillips (Joker),
bracia Safide (Nieoszlifowane diamenty)

Prawdopodobnie najtrudniejsza do wytypowania kategoria w tym sezonie, przynajmniej spośród tych najważniejszych, nie przez przypadek wymieniliśmy aż pięć różnych alternatyw. Trio Mendes, Bong, Tarantino wydaje się bezpieczne, wielu twierdzi to samo o zasłużonym Martinie Scorsese, my jednak obawiamy się, że tak długi film może nie wzbudzić wystarczająco wiele pasji pośród akademików. Pominięcie Todda Phillipsa przez Gildię reżyserów tylko potwierdza z kolei nasze przekonanie o słabości jego kandydatury, jest po prostu zbyt mało szanowany przez innych reżyserów, by dopuścili go do stołu. Ten problem na pewno nie dotyczy legendarnego Pedro Almodovara, którego wielu może chcieć uhonorować nominacją. Greta Gerwig powinna zyskać na byciu jedyną kobietą w stawce, przeszkodzić w nominacji może jednak jej partner, z którym będzie musiała podzielić się głosami fanów amerykańskiego indie. Wiele zwiastuje nominację nowozelandzkiego komika Taiki Waititiego, lecz z lekka snobistyczna branża reżyserów może nie chcieć głosować na żartującego młodzieniaszka. Podobnie jak w głównej kategorii tu też nie zdziwiłaby nas sensacyjna nominacja dla braci Safide.

joker

Najlepszy aktor w roli pierwszoplanowej

1. Joaquin Phoenix – Joker
2. Adam Driver – Historia małżeńska
3. Leonardo DiCaprio – Pewnego razu … w Hollywood
4. Taron Egerton – Rocketman
5. Antonio Banderas – Ból i blask

Mogą zaskoczyć:
Johantan Pryce (Dwóch papieży),
Christian Bale (Le Mans ’66),
Robert de Niro (Irlandczyk),
Adam Sandler (Nieoszlifowane diamenty),
Eddie Muprhy (Nazywam się Dolemite)

Od września nie zmienia się czołowa dwójka aktorskiej rywalizacji, i tylko Joaquin Phoenix oraz Adam Driver mogą jutro rano spać jak zabici – im nic nie grozi. Brakuje pasji co do genialnej kreacji Leonardo DiCaprio, jednak jako przedstawiciel oscarowego faworyta mało prawdopobne by wypadł. Taron Egerton można powiedzieć, że kupił sobie nominację. Jego bardzo droga, utrzymana wręcz w duchu działań Harveya Weinsteina kampania została skompromitowana kilka dni temu, gdy wyszło na jaw zamknięte wystawne przyjęcie urodzinowe na które zaprosił wszystkich członów Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, którzy w zamian mieli mu sprezentować Złotego Globa. Afera wybuchła jednak już po zakończeniu głosowania oscarowego, dlatego mimo niej Egerton powinien dostać się do finałowej piątki. Antonio Banderas jest kandydatem krytyków, wygrał tak zwaną trifectę czyli trzy najważniejsze nagrody krytyków (Los Angeles, Nowy Jork i National Society of Film Critics), fakt że taka legenda nigdy nie była nominowana musi zostać naprawiony.

Najlepsza aktorka w roli pierwszoplanowej

1. Renée Zellweger – Judy
2. Scarlett Johansson – Historia małżeńska
3. Saoirse Ronan – Małe kobietki
4. Charlize Theron – Gorący temat
5. Lupita Nyong’o – To my

Mogą zaskoczyć:
Cynthia Erivo (Harriet),
Awkwafina (Kłamstewko)

Podobnie jak u mężczyzn Oscar jest de facto już przyznany, osoba na drugim miejscu jest pewna nominacji, a zaraz za nimi plasuje się kandydatura, która nie wzbudza pasji, ale siłą nazwiska i filmu „nie ma nawet z kim tego przegrać”. O ostatnie miejsce walczą trzy niebiałe aktorki co już teraz wzbudza kontrowersje w USA, zwłaszcza, że są do tego zmuszane przez skrajnie prawicową dziennikarkę (a raczej wcielającą się w nią Charlize Theron). Za Nyong’o stoją krytycy oraz finansowy sukces filmu, za Erivo nośny temat i mocna kampania, a za Awkwafiną narracja pierwszej aktorki azjatyckiego pochodzenia nominowanej w głównej kategorii. Każda z nich ma argumenty, nie zdziwi nas sytuacja, gdy uda się im nawet wyprzedzić Theron i zając dwa miejsca.

Najlepszy aktor w roli drugoplanowej

1. Brad Pitt – Pewnego razu … w Hollywood
2. Joe Pesci – Irlandczyk
3. Al Pacino – Irlandczyk
4. Song Kang-Ho – Parasite
5. Sam Rockwell – Jojo Rabbit

Mogą zaskoczyć:
Tom Hanks (Cóż za piękny dzień),
Anthony Hopkins (Dwóch papieży),
Willem Dafoe (Lighthouse)

Największa niewiadomo wśród kategorii aktorskich. Chociaż Brada Pitta możemy już nazywać zwycięzcą-elektem, bo od dawna wiadomo, że Oscara wygra, to za jego plecami w miarę bezpieczny jest tylko Joe Pesci. Czy wśród akademików będzie wystarczająco wielu fanów Irlandczyka by Al Pacino nie stracił nominacji? Bardzo rzadko zdarza się by w tej kategorii film dostał swoją jedyną nominację, dlatego obstawiamy już szóste z rzędu pominięcie przez Akademię Toma Hanksa. Zamiast niego dzięki bardzo aktywnej kampanii oraz miłości branży do Parasite w stawce powinien się znaleźć Song Kang-HoJojo Rabbit nadspodziewanie dobrze wypadło na dotychczasowych rozdaniach nagród branżowych i dlatego staawiamy, że Sam Rockwell znajdzie się w piątece kosztem Anthonego Hopkinsa. Zeszłoroczne nominacje udowodniły, że nigdy nie wolno zapominać o Willemie Dafoe, jego trzecia z rzedu nominacja by nas nie zaskoczyła, ale czy wystarczająco wielu aktorów widziało Lighthouse?

Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej

1. Laura Dern – Historia małżeńska
2. Florence Pugh – Małe kobietki
3. Margot Robbie – Gorący temat
4. Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
5. Jennifer Lopez – Ślicznotki

Mogą zaskoczyć:
Margot Robbie (Pewnego razu … w Hollywood),
Shuzhen Zhou (Kłamstewko), 
Penelope Cruz (Ból i blask)

Wyjątkowo mało zacięta jest w tym roku walka o nominację wśród aktorek drugoplanowych, jeśli nie będzie wielkich sensacji (jak Nicole Kidman za Gorący temat) to w grze wydaje się być tylko sześć aktorek. Aż dla dwóch z nich, Jennifer Lopez i Shuzhen Zhou może to być samotna nominacja. Teoretycznie w lepszej sytuacji jest ta druga, gdyż Kłamstewko walczy jeszcze o scenariusz i rolę pierwszoplanową, podczas gdy Ślicznotki nie mają szans na nic więcej. Z drugiej strony jeszcze tydzień temu wielu wierzyło, że Jennifer Lopez może nawet wygrać Oscara i dlatego to na jej bezpieczeństwo stawiamy. W przypadku dużej słabości Gorącego tematu Margot Robbie może zostać nominowana za rolę Sharon Tate. Jeśli akademicy pokochali Ból i blask niespodzianką może stać się Penelope Cruz.

Najlepszy scenariusz adaptowany

1. Małe kobietki
2. Jojo Rabbit
3. Irlandczyk
4. Joker
5. Dwóch papieży

Mogą zaskoczyć: 
Cóż za piękny dzień

Kolejna kategoria w której raczej ciężko będzie upatrywać miejsca na zaskoczenia. Czołowa czwórka jest bardzo silna, to wszak same filmy, które będą nominowane do Oscara w głównej kategorii, dołączyć do nich powinien tekst lubianego przez akademików Anthonego McCartena. Ten ostatni w przypadku wielkiej miłości do występu Toma Hanksa może zostać zastąpiony przez Cóż za piękny dzień. 

Parasite

Najlepszy scenariusz oryginalny

1. Parasite
2. Pewnego razu … w Hollywood
3. Historia małżeńska
4. Na noże
5. Nieoszlifowane diamenty

Mogą zaskoczyć:
1917,
Kłamstewko,
Ból i blask,
Szkoła melanżu

Trzy filmy z oscarowej czołówki oraz przebój jesieni Na noże wydają się pewne nominacji w tej kategorii. Zestaw ten według nas dopełnią Nieoszlifowane diamenty, bo dystrybutor A24 co roku ma tu swojego przedstawiciela, a dodatkowo ten film jest przebojem. Jeśli 1917 faktycznie jest w grze o głównego Oscara to musi mieć tu nominację, ale trudno niezauważyć, że to mocno nietypowy kandydat. Przewidujemy, że Szkoła melanżu pomimo nominacji od gildii scenarzystów oraz BAFTA podzieli losy zeszłorocznej Ósmej klasy i przepadnie. 

Irlandczyk

Najlepsze zdjęcia

Najlepszy montaż

1. 1917
2.  Joker
3. Pewnego razu … w Hollywood
4. Lighthouse
5. Parasite

Mogą zaskoczyć:
Irlandczyk,
Le Mans ’66,
Portret kobiety w ogniu

1. Irlandczyk
2.  Le Mans ’66
3. Pewnego razu … w Hollywood
4. Jojo Rabbit
5. Parasite

Mogą zaskoczyć:
Joker,
1917,
Nieoszlifowane diamenty

Najlepszy film międzynarodowy

Najlepszy dokument pełnometrażowy

1. Korea Południowa – Parasite
2.  Hiszpania – Ból i blask
3.  Senegal – Atlantyk
4. Rosja – Wysoka dziewczyna
5. Polska – Boże ciało

Mogą zaskoczyć:
Francja (Nędznicy),
Macedonia (Kraina miodu),
Estonia (Truth and Justice)

1.  Amerykańska fabryka
2.  Kraina miodu
3.  Polityka jednego dziecka
4. The Cave
5. Midnight Family

Mogą zaskoczyć:
Apollo 11,
For Sama,
Maiden,
Zdobyć Kongres

Toy Story 4

Najlepszy pełnometrażowy film animowany

Najlepsze efekty specjalne

1. Toy Story 4
2.  Praziomek
3. Kraina lodu 2
4. Zgubiłam swoje ciało
5. Klaus

Mogą zaskoczyć: 
Jak wytresować smoka III,
O! Yeti,
Weathering With You

1.  Król lew
2.  Avengers: Koniec gry
3. 1917
4. Terminator: Mroczne przeznaczenie
5. Alita: Battle Angel

Mogą zaskoczyć:
Irlandczyk,
Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie,
Kapitan Marvel

Najlepszy krótkomerażowy film animowany

Najlepszy krótkomerażowy film aktorski

Najlepszy krótkomerażowy film dokumentalny

1. Kitbull
2. Sister
3. Uncle Thomas: Accounting for the Days
4. The Physics of Sorrow
5. Memorable

Mogą zaskoczyć: 
Hair Story,
Dcera,
He Can’t Live Without Cosmos

1.  Brotherhood
2.  Sometimes, I Think About Dying
3. The Neighbors’ Window
4. Nefta Football Club
5. Refugee

Mogą zaskoczyć:
Little Hands,
Miller and Song,
The Christman Gift

1. Learning to Skateboard in a Warzone
2.  After Maria
3. Fire in Paradise
4. In the Absence
5. St. Louis Superman

Mogą zaskoczyć:
Stay Close,
Walk Run Cha-Cha,
Life Overtakes Me,

Najlepsza muzyka oryginalna

Najlepsza piosenka filmowa

1. 1917
2.  Joker
3. Małe kobietki
4. Jojo Rabbit
5. To my

Mogą zaskoczyć: 
Historia małżeńska,
Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie,
Avengers: Koniec gry,
Ból i blask

1. (I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman
2.  I’m Standing With You – Przypływ wiary
3. Into the Unknown – Kraina Lodu 2
4. Stand Up – Harriet
5. A Glass of Soju – Parasite

Mogą zaskoczyć:
Glasgow (Siła marzeń),
Spirit (Król lew),
High Above the Water (Toni Morrison: The Pieces I Am)

Najlepszy montaż dźwięku

Najlepszy dźwięk

1. 1917
2.  Le Mans ’66
3. Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie
4. Avengers: Koniec Gry
5. Pewnego razu w Hollywood

Mogą zaskoczyć: 
Joker,
Ad Astra,
Rocketman,
John Wick 3

1. 1917
2.  Le Mans ’66
3. Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie
4. Rocketman
5. Pewnego razu w Hollywood

Mogą zaskoczyć: 
Joker,
Ad Astra,
Avengers: Koniec gry,
John Wick 3

Najlepsza scenografia

Najlepsze kostiumy

Najlepsza charakteryzacja

1. Pewnego razu … w Hollywood
2. 1917
3. Jojo Rabbit
4. Parasite
5. Na noże

Mogą zaskoczyć: 
Joker,
Irlandczyk,
Małe kobietki,
Dwóch papieży

1. Pewnego razu … w Hollywood
2.  Małe kobietki
3. Nazywam się Dolemite
4. Jojo Rabbit
5. Irlandczyk

Mogą zaskoczyć: 
Rocketman,
Judy

1. Gorący temat
2.  Judy
3. Joker
4. Czarownica 2
5. Pewnego razu w Hollywood

Mogą zaskoczyć: 
Rocketman,
1917