8. festiwal Kino Dzieci – zapowiedź

Już w sobotę 25 września w 20 miastach w Polsce ruszy 8. edycja międzynarodowego festiwalu Kino Dzieci. Podczas trwającego do 3 października wydarzenia zostanie pokazane 157 filmów, w tym 87 premierowo. Dodatkowo od 7 do 24 października odbędzie się internetowa odsłona festiwalu, w ramach której będzie możliwe zobaczenie zdecydowanej większości produkcji. Oto najciekawsze propozycje programowe 8. Festiwalu Kino Dzieci.

Niewątpliwie nie wolno przegapić polskiej premiery filmu Belle Mamoru Hosody. Najnowsza produkcja twórców Wilczych dzieci i Mirai (NASZA RECENZJA) stanowi futurystyczny retelling baśni o Pięknej i Bestii. Japoński artysta dokonuje fuzji disneyowskiej konwencji animowanego musicalu ze ściśle japońską opowieścią o szkole i ambicjami społecznymi.  Więcej o filmie, który zachwycił publikę festiwalu w Cannes przeczytacie w naszej recenzji:

Belle
Belle, fot. materiały prasowe

Fani tradycyjnych metod animacji powinni zainteresować się czeską produkcją Nawet myszy idą do nieba. Dystrybuowany w Polsce przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty film został wykonany techniką lalkową i stanowi swoistą mysią wariację na temat podróży Dantego przez piekielne kręgi. Czeska produkcja wygrała w tym roku festiwal w Szanghaju.

Festiwal Kino Dzieci to także wyjątkowa okazja do zobaczenia na wielkim ekranie najlepszej animacji ubiegłego roku, nagrodzonej m.in. Złotym Konikiem 2021, czyli Sekretów wilczej gromady stworzonych dla Apple TV+ przez Tomma Moore’a i Rossa Stewarda. To inspirowana irlandzkim folklorem opowieść o przyjaźni i miłości ponad uprzedzeniami i podziałami. Więcej przeczytacie w naszej recenzji:

Sekret wilczej gromady
Sekret wilczej gromady, fot. materiały prasowe
Podróż księcia, fot. materiały prasowe

Także o niezwykłym porozumieniu i relacji opowiada Podróż księcia, czyli ostatni projekt wielkiego Jeana-François Laguionie, twórcy m.in. Louise nad morzem (NASZA RECENZJA). Film, który jak kometa przemknął przez polskie kina w czerwcu, portretuje wzajemne odkrywanie siebie nawzajem przez wyrzuconego na brzeg Księcia oraz młodego chłopca Toma, który go odnalazł na plaży. Film stanowi niezależny sequel Małpiej baśni tego samego reżysera z 1999 roku.

Jednak Kino Dzieci to nie tylko filmy animowane, wśród aktorskich produkcji niewątpliwie największe zainteresowanie wzbudzać będzie pokazywana tylko w kinach Mała Mama Celine Sciammy. Dziwi nas trochę, że ten familijny z ducha film otrzymał klasyfikację wiekową „tylko dla dorosłych”, jesteśmy pewni że młodzi nastolatkowie, spokojnie by się mogli wzruszyć na tej dość prostej historii o godzeniu się z utratą najbliższej osoby. Więcej o Małej Mamie przeczytacie w naszej recenzji:

Petite Maman
Mała mama, fot. materiały prasowe
Klasa Pana Bachmanna
Pan Bachmann i jego klasa, fot. materiały prasowe

Również w sekcji tylko dla dorosłych, lecz tym razem dla odmiany tylko online, pokazany zostanie wspaniały dokument Pan Bachmann i jego klasa. Zachwycaliśmy się tym nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem filmem już kilkukrotnie, więc pozostaje się tylko zapytać z wyrzutem, czemu go jeszcze nie widzieliście? Zapraszamy do naszej recenzji:

Polecić możemy także dużo mniejszy tytuł. Koreański Nasz dom w reżyserii Yoon Ga-eun to smutna, acz pełna humoru historia o walce trójki przyjaciółek o znalezienie stabilności w późnokapitalistycznym świecie. Hana próbuje zatrzymać rozwód rodziców, a Yoo-mi i Yoo-jin ze swoimi prawie nie mają kontaktu, gdyż ci pracują na ryż w innym mieście. Dodatkowo dom sióstr ma zostać zburzony przez dewelopera.

Tych, którzy poprzez kino lubią poznawać świat powinno zainteresować Buladó, czyli osadzony na karaibskiej wyspie Curaçao ubiegłoroczny holenderski kandydat do Oscara. To utrzymana w konwencji realizmu magicznego opowieść o dylemacie między wierzeniami i kulturą przodków, a racjonalizmem i nauką. A w tle tego wszystkiego jest nieprzepracowana żałoba po śmierci matki.

Buldaó, fot. materiały prasowe