3. Przegląd Horrorów Fest Makabra – zapowiedź

Pełna Sala objęła patronatem medialnym 3. PRZEGLĄD HORRORÓW FEST MAKABRA. Ta wyjątkowa na mapie Polski inicjatywa rozpocznie się już 26 października. Premierowe pokazy straszaków i maratony grozy zagrają kina w całym kraju. Szukajcie ich zarówno w niewielkich, nastrojowych salkach, gdzie każdy szmer powoduje mocniejsze bicie serca, a także w ogromnych multipleksach, których nagłośnienie uczyni jump-scarsy prawdziwym przeżyciem. Dzięki uprzejmości Kino Świat, organizatora tego wydarzenia, polska publiczność będzie mogła zapoznać się podczas święta Halloween i okresu zimowego z pięcioma horrorowymi premierami z różnych stron świata. Zapewne i w tym roku znajdziemy tam kilka perełek. A nie jest to wcale złudna nadzieja, sądząc po poprzednich edycjach, podczas których mogliśmy oglądać tak oryginalne produkcje jak koreańskie: „Lament”, i „Zombie Express”, indonezyjscy „Słudzy diabła”, hiszpańska „Szklana trumna”, islandzkie „Pamiętam Cię” i fińskie „Bodom”.

Wyleczeni plakat

„Wyleczeni”

reżyseria: David Freyne

czas trwania: 95 min
gatunek: horror
kraj: Irlandia

 

„Nie można oderwać od niego wzroku” (Modern Horrors)

„Przerażająco intensywny” (Film School Rejects)

„Unikalny i wciągający” (Film Ireland Magazine)

Błyskotliwy, przerażający i nowatorski w podejściu do tematyki zombie irlandzki horror o świecie po apokalipsie, w którym udało się wynaleźć antidotum na wirusa zamieniającego ludzi w zombie. Znakomicie przyjęty na festiwalu filmowym w Toronto pełnometrażowy debiut reżyserski Davida Freyne’a z nominowaną do Oscara Ellen Page („Incepcja”, „Juno”), Samem Keeleyem („Wszystkie odloty Cheyenne’a”) i Tomem Vaughan-Taylorem („Avengers: Wojna bez granic”).

Po wielu latach globalnej epidemii wirusa, zamieniającego ludzi w krwiożercze bestie, zostaje wynaleziony lek, który kładzie kres apokalipsie. Zarażeni wracają do życia, a świat staje przed problemem reintegracji byłych zombie z resztą społeczeństwa niedotkniętą zarazą. Wyleczeni traktowani są z pogardą i nienawiścią, co doprowadza do poważnych społecznych napięć i aktów przemocy. Jednym z wyleczonych jest Senan (Sam Keeley) – młody mężczyzna prześladowany wspomnieniami bestialskich czynów, który trafia pod dach swojej bratowej Abbie (Ellen Page). Jego próba powrotu do codzienności staje się coraz trudniejsza w obliczu nasilającej się społecznej opresji i agresywnych nastrojów.

Festiwale: Toronto, Londyn, Sztokholm, Fantasy FilmFest, Fantastic Fest, Glasgow, Transatlantyk

poroniony plakat

„Poroniony”

reżyseria: Brandon Christensen

czas trwania: 87 min
gatunek: horror, thriller
kraj: Kanada

 

„Trzymający w napięciu thriller z wciągającą intrygą” (Le Nacion)

„Wspaniale pokazuje, jak strata dziecka staje się horrorem samym w sobie” (RogerEbert.com)

„Połączenie Dziecka Rosemary i W paszczy szaleństwa” (Bloody Disgusting)

Kultowe obrazy „Dziecko Rosemary” i „Babadook” dobitnie uświadamiają, że macierzyństwo nie jest po prostu trudne – jest ekstremalnie przerażające. Porównywany do „Paranormal Activity”, „Ducha” i wspomnianego arcydzieła Romana Polańskiego, gęsty od napięcia kanadyjski horror o wyczekiwanym macierzyństwie, które zamienia się w koszmar i desperacką walkę o przetrwanie. Laureat nagrody dla Najstraszniejszego filmu na festiwalu The Overlook.

Utrata jednego z bliźniąt podczas porodu wywołuje u Mary wielką traumę. Zdruzgotana śmiercią dziecka, popada w szaleństwo, podejrzewając, że na ocalałe niemowlę czyha złowroga siła, która nie cofnie się przed niczym, by zrealizować swój okrutny plan.

Festiwale: The Overlook, Night Visions

NOC POŻERA ŚWIAT - plakat

„Noc pożera świat”

reżyseria: Dominique Rocher

czas trwania: 93 min
gatunek: horror
kraj: Francja

 
 

„Najoryginalniejszy horror od czasu ‘Wysypu żywych trupów” (Indiewire)

„Jedna z najbardziej pomysłowych, krwawych i wciągających historii o rozstaniu” (Cinegarage)

„Pełne emocji i grozy arcydzieło” (Dread Central)

Jak przetrwać inwazję zombie i nie zwariować? „Noc pożera świat” to niezwykle pomysłowy, niepozbawiony humoru i przerażający francuski horror, który łączy w sobie szaleństwo „28 dni później” i humor „Wysypu żywych trupów”. W doborowej obsadzie: Anders Danielsen Lie („Personal Shopper”, „Oslo, 31 sierpnia”), Golshifteh Farahani („Paterson”, „Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara”) i Denis Lavant („Holy Motors”). Film prezentowany m.in. na festiwalach Nowe Horyzonty, Tribeca, Fantasia i FrightFest.

Młody mężczyzna budzi się po imprezie w paryskiej kamienicy i z przerażeniem odkrywa, że miasto zostało opanowane przez hordy wygłodniałych żywych trupów. Aby przetrwać, musi zabarykadować się w starym domu i przystosować się do nowych ekstremalnych okoliczności.

Festiwale: Nowe Horyzonty, Tribeca, Rotterdam, Fantasia, FrightFest, Gerardmer

ZABIJ I ŻYJ - plakat

„Zabij i żyj”

reżyseria: Colin Minihan

czas trwania: 98 min
gatunek: horror, thriller
kraj: Kanada

 

„Niesamowicie piękny i brutalny film” (Playlist)

„Mistrzowsko wyreżyserowany” (Paste Magazine)

„Zniewalający i niepokojący” (Dread Central)

Co zrobisz, gdy Twoja ukochana osoba niespodziewanie zwróci się przeciwko Tobie? „Zabij i żyj” to żywiołowa, pełna fabularnych twistów i pozbawiona hamulców filmowa jazda bez trzymanki z rewelacyjnymi rolami Brittany Allen i Hannah Emily Anderson. Bezlitosny horror o miłości, która potrafi być zabójcza. Film w reżyserii Colina Minihana, twórcy cenionych horrorów „Krew na piasku” i „Tropiciele mogił” (jako połowa duetu The Vicious Brothers. Światowa premiera „Zabij i żyj” odbyła się podczas festiwalu filmowego SXSW w Austin.

Jackie (Hannah Emily Anderson) i Jules (Brittany Allen) wyjeżdżają do malowniczego domu nad jeziorem, aby uczcić pierwszą rocznicę ślubu. Żadna z kobiet nie spodziewa się, że idylliczne lasy, będące scenerią dla gorącego uczucia, staną się areną przemocy i makabrycznej gry w kotka i myszkę.

Festiwale: SXSW, Sydney, Fantasia

mrok plakat

„Mrok”

reżyseria: Justin P. Lange

czas trwania: 95 min
gatunek: horror
kraj: Kanada

 

„Jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat” (The Word)

„Nietuzinkowy i świeży” (Screen Anarchy)

„Śmiały i pomysłowy obraz, zwiastujący nadejście wielkiego talentu” (Eye for Film)

Porównywana do kultowego obrazu „Pozwól mi wejść” mroczna i brutalna historia o przyjaźni dwojga samotnych nastolatków i ich nieokiełznanych instynktach. Odważny debiut reżysera i scenarzysty Justina P. Lange’a w błyskotliwy sposób łączy krwawy horror o zombie z przejmującym motywem dorastania i społecznego wykluczenia. W roli głównej hipnotyzująca Nadia Alexander, laureatka nagrody dla Najlepszej aktorki na festiwalu FrightFest. „Mrok” został nagrodzony za Najlepszy Scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych Fantaspoa.

Ukrywająca się w lasach nieumarła nastolatka (Nadia Alexander) w trakcie polowania spotyka niewidomego chłopca (Toby Nichols), który właśnie wydostał się z rąk przetrzymującego go porywacza. Oboje doświadczyli ogromnego okrucieństwa ze strony dorosłych, co sprawia, że szybko nawiązują bliską więź. Ich zaskakująca przyjaźń i wspólna walka z demonami przeszłości zaczną zbierać krwawe żniwo.

Festiwale:
Tribeca, Fantaspoa (Najlepszy scenariusz), Sitges, Neuchâtel, BiFan, Fantasia,
Bucheon, FrightFest (Najlepsza aktorka), Fantasy FilmFest, L’Étrange, Slash, Calgary