Na co do kina? #125 Cotygodniowy przegląd premier

Strasznie, jak przystało na Halloween, prezentuje się line-up filmów jakie zostały wprowadzone od piątku do kin. Dystrybutorzy najwyraźniej zostawili hity na kolejne weekendy, dlatego po raz drugi w historii wybieramy na premierę tygodnia dzieło, które nie ma szerokiego rozpowszechniania. Chwalone już na kilku festiwalach “Koko-di Koko-da” znajdziecie na maratonach i specjalnych pokazach dzięki 4. Fest Makabrze.

PREMIERA TYGODNIA

KOKO-DI KOKO-DA

Rok: 2019

Gatunek: Horror, Czarna komedia

Kraj produkcji: Dania, Szwecja

Reżyser: Johannes Nyholm

Występują: Leif Edlund, Ylva Gallon, Peter Belli i inni

Dystrybucja: Kino Świat / Fest Makabra

JUŻ WIDZIELIŚMY

Johannes Nyholm, autor nagrodzonego trzy lata temu na Warszawskim Festiwalu Filmowym “Olbrzyma” (dostępny na Netflixie!), pod płaszczykiem horroru z domieszką oniryzmu, czarnego humoru i elementów rodem z kina fantastycznonaukowego ukrywa dramat psychologiczny o pewnej parze muszącej poradzić sobie z traumą. Szereg pytań, z jakimi pozostawia widza reżyser może być frustrujący, ale dla mnie był niczym błogosławieństwo. Wisielczy humor, groteska, niejasność czy zdarzenia są senną marą, czy może metaforą (żałoby / rozpadu związku / innej bolączki – niepotrzebne skreślić) tworzą niepowtarzalny klimat. Czasoprzestrzenne limbo, w jakim się znaleźli małżonkowie, to poligon badawczy. Nyholm idzie śladami wielu tekstów współczesnej kultury i chętnie podejmuje się krytyki męskości. W kinie czynili to ostatnio Julia Loktew (“Najsamotniejsza z planet”), Ruben Östlund (“Turysta”) czy Ari Aster (“Midsommar. W biały dzień”). Oczywiście Nyholm odpowiedź na to czy rację ma tchórzliwy i nieszanujący żony Tobias, czy może roszczeniowa i opryskliwa wobec męża Elin pozostawia otwartą, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że oboje trwają w związku bez miłości i po tragedii nie są dla siebie żadnym wsparciem.

Maciej Kowalczyk
Maciej Kowalczyk

Ekstaza

Tytuł oryginalny : Bliss

Rok: 2019
Gatunek:  indie, horror

Kraj produkcji: USA

Reżyser: Joe Begos

Występują: Dora Madison, Tru Collins, Rhys Wakefield i inni

Dystrybucja: Kino Świat / Fest Makabra

JUŻ WIDZIELIŚMY

„Ekstaza” przeraża już w założeniach, gdyż dotyka prawdopodobnie najstraszniejszego dla każdego autora tematu – niemocy twórczej. Główna bohaterka Deezy (Dora Madison) jest malarką, która od wielu tygodni bezskutecznie próbuje ukończyć nowy projekt. Każde opóźnienie dokłada kolejną cegiełkę do wielkiego stosiku długów. W akcie desperacji i bezradności artystka przyjmuje propozycję spróbowania nowego narkotyku, tytułowej ekstazy.

„Ekstaza” to, jak sam tytuł wskazuje, ekstatyczne kino rozrywkowe. Dzikie wizualne szaleństwo w duchu „Mandy” czy Gaspara Nóego. Film, który nie bez przyczyny na samym początku posiada ostrzeżenie dla epileptyków. Swoisty anty-„Climax”, bo tam, gdzie u Argentyńczyka było tylko piekło, tu jest też pierwiastek nadziei. Bo w końcu tam, gdzie powstaje sztuka, powstaje też nowe życie.

Marcin Prymas
Marcin Prymas

DZIEWCZYNA Z TRZECIEGO PIĘTRA

Tytuł oryginalny : Girl on the Third Floor

Gatunek: horror

Kraj produkcji: USA

Reżyser: Travis Stevens

Występują: C.M. Punk, Trieste Kelly Dunn, Sarah Brooks i inni

Dystrybucja: Kino Świat / Fest Makabra

JUŻ WIDZIELIŚMY

Film „Dziewczyna z trzeciego piętra” udowadnia, że w odpowiednich okolicznościach z ludzi wychodzi ich prawdziwa natura. Opowieść rozgrywa się w autentycznie nawiedzonym domu, który wystawia na próbę zasady moralne młodego małżeństwa. Na przestrzeni wieków kobiety za niewierność kamienowano, a potajemna zdrada była przywilejem mężczyzn. Jak będzie w tym przypadku? Zrujnowany dom dysponuje złowrogą siłą wybudzającą osobiste demony i słabości. Nić porozumienia z męskim bohaterem zostanie przerwana w brutalnej scenie z młotkiem. W filmie toczy się równy bój między toksyczną męskością a kobiecym gniewem. Szala zwycięstwa będzie zawsze po stronie pokrzywdzonych, mimo że przesłanie jest dla wszystkich. Staraj się każdego dnia być lepszym człowiekiem lub ucz się zasad, abyś wiedział, jak złamać je we właściwy sposób.

Anna Strupiechowska
Anna Strupiechowska

GODZINA OCZYSZCZENIA

Tytuł oryginalny : The Cleansing Hour

Gatunek: horror

Kraj produkcji: USA

Reżyser: Damien LeVeck

Występują: Ryan Guzman, Kyle Gallner, Alix Angelis i inni

Dystrybucja: Kino Świat / Fest Makabra

JUŻ WIDZIELIŚMY

Twórcy „Godziny oczyszczenia” dobrze wiedzą, że najstraszniejszym horrorem w historii kina jest „Egzorcysta”. Tutaj też mamy temat egzorcyzmów. Różnica polega jednak na tym, że nowa produkcja LeVecka to niemal kino akcji, często przeplatane humorem. Można by je zatem przyrównać do „Mumii” z Brendanem Fraserem i fanom tej produkcji “Godzina oczyszczenia” powinna się bardzo spodobać. Bohaterem horroru jest prowadzący internetowy program, w którym pokazuje jak ratuje ciała opętane przez demony. Okazuje się jednak, że wszystko to jest wyreżyserowane i zagrane, a egzorcysta nie jest nawet księdzem, choć chciał nim być… Życie jednak płata figle i pewnego dnia w ciało aktorki rzeczywiście wejdzie diabeł. I co wtedy? Zobaczcie sami.

Krystian Prusak
Krystian Prusak

NIEPLANOWANE

Tytuł oryginalny : Unplanned

Gatunek: biograficzny, dramat

Kraj produkcji: USA

Reżyser: Chuck Konzelman, Cary Solomon

Występują: Ashley Bratcher, Brooks Ryan, Robia Scott i inni

Dystrybucja:Rafael Film & Mikael

JUŻ WIDZIELIŚMY

Do kin wchodzą także „Nieplanowane” czyli kolejna protestancka pasza wprost z najgłębszego dna Dixielandu. Najnowszy projekt duetu scenarzystów Chuck Konzelman i Cary Solomon („Bóg nie umarł”, „Czy naprawdę wierzysz?”, „What if?…”) przenosi dotychczasową granicę dobrego smaku i szkodliwości w tego typu kinie. To adaptacja kontrowersyjnej książki „Nieplanowane” autorstwa Cindy Lambert będącej zapisem opowieści Abby Johnsson, byłej szefowej jednego z oddziałów Planned Parenthood, która po otrzymaniu wypowiedzenia przeżyła nawrócenie i zaczęła oskarżać byłego pracodawcę o wszystkie zło świata. Seans „Nieplanowanych” powoduje niezwykle mieszane uczucia. Z jednej strony to prawdopobnie najbardziej nieudolnie zrealizowany film tego roku w polskich kinach. Połączenie fatalnie dobranej muzyki, drewnianego aktorstwa, nieudolnej reżyserii, amatorskich zdjęć i wręcz komicznych w realizacji i w nieprawdziwości scen aborcji powoduje niezapomniany efekt beki. I na tej zasadzie można by polecać „Nieplanowane” jako świetny film do cyklu „najgorsze filmy świata” (może double feature z „Zemstą embriona” z 1990?). Niestety nie sposób zapomnieć o tym, że to wyjątkowo obrzydliwa propagandówka, dehumanizująca kobiety poddające się aborcji, szkodząca toczącej się w Polsce debacie publicznej na jej temat. To film, który w Stanach został zakwalifikowany tylko dla widzów dorosłych i była to decyzja słuszna, bo w umysłach nieświadomych dzieci, może spowodować prawdziwe spustoszenie. Fakt, że w tym kraju mają na niego chodzić wycieczki szkolne jest wyjątkowo przerażający.

Marcin Prymas
Marcin Prymas

INNE PREMIERY

Wchodzi też kolejny gdyński szrot, czyli średnio przyjęty debiut pełnometrażowy cenionego scenarzysty polskich telenowel. “Dziura w głowie” Piotra Subbotko to inspirowana twórczością Bernharda oniryczna opowieść o kryzysie polskiej inteligencji, z motywem doppelgängera dla pieprzyku. Film ma też swoich zwolenników, także odważni widzowie mogą chcieć ten kontrowersyjny tytuł przetestować… Entuzjastów kina grozy prosto z dalekiego wschodu może za to zainteresować adaptacja koreańskiego internetowego komiksu “0.0 MHz” o skretyniałej młodzieży na tropie paranormalnych zjawisk. W końcu, jeśli zamiast podróbek “Blair Witch Project” wolicie pajączki, to pozostaje propozycja amerykańska – “Itsy Bitsy”. Będzie słodko w tym tygodniu, pod warunkiem że zrezygnujecie z tych bardziej mainstreamowych horrorów…

DZIURA W GŁOWIE

Rok: 2018
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Polska
Reżyser: Piotr Subbotko
Występują: Bartłomiej Topa, Andrzej Szeremeta, Sandra Korzeniak i inni
Dystrybucja: Holly Pictures

0.0 MHz Częstotliwość opętania

Tytuł oryginalny: 0.0 MHz
Rok: 2019
Gatunek: horror
Kraj produkcji: Korea Południowa
Reżyser: Seon-dong Yu
Występują: Eun-ji Jung, Sung-yeol Lee, Yoon-Young Choi i inni
Dystrybucja: Wistech Media

ITSY BITSY

Rok: 2019
Gatunek: horror
Kraj produkcji: USA
Reżyser: Micah Gallo
Występują: Bruce Davison, Elizabeth Roberts, Denise Crosby i inni
Dystrybucja: Hacienda Film Co.