Na co do kina? #113 Cotygodniowy przegląd premier

Drugi sierpniowy weekend może nie rozpieszcza mnogością propozycji kinowych, ale są one chociaż w większości jakościowe. Fala nostalgii za latami dziecięcymi zdecydowała o tym, że na premierą tygodnia wybraliśmy czwartą odsłonę kultowej serii Pixara o zabawkach. Niemniej polecamy również wielce udany dokument o dzielnej załodze żeglarek od Gutek Film. Lekko kręcimy nosem tylko na trzeci z nowych filmów, czyli młodzieżowy horror produkowany przez Guillermo del Toro, choć fanów gatunku i tak nie powstrzymamy przed nocnym seansem.

PREMIERA TYGODNIA

TOY STORY 4

Rok: 2019

Gatunek: animacja

Kraj produkcji: USA

Reżyser: Josh Cooley

Dystrybucja: Disney Polska

Pixar odcina kupony od dawnych wybitnych marek (w końcu należy do Disneya). Mamy wątpliwości – nie rozwiane przez pierwsze materiały – czy potrzebujemy czwartej cześć serii o zabawkach. Nasze wewnętrzne dziecko jednak podpowiada, że ma być to film wakacji. Przygody Chudego, Buzza i ich ferajny tym razem rozgrywają się w lunaparku. Już ze zwiastuna wynika, że pojawi się na ich drodze przynajmniej dwie nowe postaci. Za projekt odpowiada scenarzysta „W głowie się nie mieści”, Josh Cooley, który nie ma jednak większego doświadczenia w reżyserii. Z pewną dozą nieufności biegniemy na „Toy Story 4” do kina, sprawdzić czy można do rzeki uciechy wchodzić po raz czwarty i się nie utopić…

Oczekiwania:

  • frajda z obcowania z kolejnymi perypetiami ożywionych zabawek,
  • wobec decyzji o niewprowadzeniu angielskiej wersji, możemy być spokojni, bo polski dubbing tej serii był do tej pory wręcz wspaniały,
  • Rotten Tomatoes podaje astronomiczne 97% głosów na tak od krytyków.

Obawy:

  • choć trylogia była wspaniała, istnieje ryzyko, że Disney tym razem przeholował i będzie to nieznośne,
  • Josh Cooley to nieopierzony twórca, czy to nie za duże ryzyko, żeby powierzać tak wielki okręt majtkowi?.

MAIDEN

Rok: 2019

Gatunek: dokument, sportowy

Kraj produkcji: Wielka Brytania

Reżyser: Alex Holmes

Dystrybucja: Gutek Film

JUŻ WIDZIELIŚMY

Za sprawą Gutek Film do naszych kin trafił dokument Alexa Holmesa “Maiden”, który festiwalowa publiczność mogła już oglądać na Nowych Horyzontach, gdzie prezentowano go w sekcji Odkrycia. Część naszej redakcji już miała okazję go zobaczyć i nie da się ukryć, że przypadł nam do gustu.

Twórcy “Maiden” przybliżają nam niezwykle budującą historię sprzed trzydziestu lat, kiedy w regatach Whitbread, uznawanych za jeden z najtrudniejszych wyścigów świata, po raz pierwszy w historii wystartowała załoga złożona wyłącznie z kobiet. Obserwując na przemian materiały archiwalne i wypowiedzi uczestniczek tych wydarzeń, jak i ich konkurentów czy komentatorów, łatwo odczuć jakim fenomenem w ówczesnych czasach był start drużyny żeglarek. Dokument uświadamia nam skalę szowinizmu, powszechnego wówczas w światku uczestników regat, jednocześnie pokazując sprawność z jaką kobieca załoga radziła sobie z trudnymi warunkami wyścigu. Trzeba przyznać, że w pewnych momentach narracja wprowadza widza w błąd, nijako podwyższając znaczenie sukcesów i umniejszając skalę porażek tytułowego żaglowca, ale na pewno nie jest to manipulowanie faktami na skale dyskwalifikującą dzieło filmowe. Sama historia jest niezwykle inspirująca i bardzo ważna, zwłaszcza, że z perspektywy czasu pokazuje nam, że walka ruchów feministycznych w przeciągu ostatnich trzech dekad nie poszła na marne i wiele zmieniła w postrzeganiu świata czy języku debaty publicznej.

Marcin Grudziąż
Marcin Grudziąż

INNE PREMIERY

Raczej ominiemy (choć Naczelny oczywiście już był w piątek) nowy horror twórcy „Autopsji Jane Doe”, Norwega André Øvredala, którego wsparł sam Guillermo del Toro. Ze zwiastunów wynika, że będzie to straszak przeznaczony głównie dla młodzieży. Świadczy o tym zaangażowanie do adaptowania książki Alvina Schwartza braci Hagemana, odpowiedzialnych wcześniej za pomysły takich franczyz jak Hotel Transylwania czy LEGO.  

UPIORNE OPOWIEŚCI PO ZMROKU

Tytuł oryginalny: Scary Stories to Tell in the Dark
Rok: 2019
Gatunek: horror
Kraj produkcji: USA
Reżyser: André Øvredal
Występują: Zoe Margaret Colletti, Michael Garza, Gabriel Rush i inni
Dystrybucja: Kino Świat

Upiorne opowieści po zmroku plakat