Na co do kina? #111 Cotygodniowy przegląd premier

Większość redakcji bawi już na festiwalu Nowe Horyzonty, gdzie oglądają prawdziwe perełki i białe kruki, jak i najgorętsze tytuły nadchodzącego sezonu, nie w głowie im więc filmy, które wchodzą obecnie do naszych kin. Niemniej jednak dla tych, którzy w tym roku nie mogli wybrać się do Wrocławia czeka w tym tygodniu parę ciekawie zapowiadających się produkcji, w tym dwa najnowsze dzieła mistrzów kina.

PREMIERA TYGODNIA

TRUPOSZE NIE UMIERAJĄ

Tytuł oryginalny: The Dead Don’t Die
Rok: 2019
Gatunek: Horror, Komedia
Kraj produkcji: USA
Reżyser: Jim Jarmush
Występują: Adam Driver, Bill Murray, Tilda Swinton i inni
Dystrybucja: United International Pictures

 

Jim Jarmush, żyjący klasyk kina, znów flirtuje z kinem gatunkowym. Tym razem zabrał się za film o zombie. Nie poszedł jednak w kierunku, jaki obrał chociażby w swoim filmie o wampirach z 2013 roku, czyli natchnionego slow-cinema. Nakręcił czarną komedię o podobno nieco specyficznym poczuciu humoru. Czy z potyczki z zombiakami wyjdzie obronną ręką? Tak, czy inaczej jest to na pewno jeden z najbardziej oczekiwanych przez kinomanów filmów roku.

 OCZEKIWANIA:
 
 • wymarzona obsada 
 • Jarmush to jednak marka
 • czarnych komedii nigdy dość
 • zombiaków nigdy dość
 • Tilda Swinton machająca samurajskim (?) mieczem
 • Iggy Pop jako Zombie z kawą

OBAWY:

 • chłodne przyjęcie przez światową krytykę (54% na Rotten Tomatoes)
 • wieść niesie, że to najsłabszy film w dorobku Mistrza

W DESZCZOWY DZIEŃ W NOWYM JORKU

Tytuł oryginalny: A Rainy Day in New York
Rok: 2019
Gatunek: Komedia
Kraj produkcji: USA
Reżyser: Woody Allen
Występują: Timothée Chalamet, Elle Fanning, Jude Law inni
Dystrybucja: Kino Świat

 

Kto by pomyślał, że Polska będzie pierwszym krajem na świecie, w którym do kin trafi najnowszy film Woody’ego Allena. Ta produkcja Amazonu, choć nafaszerowana najgorętszymi nazwiskami aktorskimi, niemal od początku miała „pod górkę”. Film był niemal gotowy, gdy afera #metoo wstrząsnęła Hollywood i nazwisko reżysera jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek znalazło się na cenzurowanym. My cieszymy się, że film trafił w końcu do dystrybucji i choć obecnie każdy kolejny film Allena to trochę ruletka, mamy nadzieję, że warto było czekać.

OCZEKIWANIA:
 
 • Woody Allen nigdzie nie czuje się tak dobrze, jak w Nowym Jorku, a podobno żadne miasto nie prezentuje się tak pięknie w deszczu
 • jest szansa, że znakomita obsada „zrobi nam” ten film

OBAWY:

 • po pierwszych seansach film zbiera bardzo zróżnicowane oceny, z przewagą tych negatywnych

CIENIE IMPERIUM

Rok: 2018
Gatunek: Dokumentalny
Kraj produkcji: Polska
Reżyser: Karol Starnawski
Dystrybucja: Kino Świat

 

Pełnometrażowy debiut Karola Starnawskiego to niezbyt długi (76 minut) film dokumentalny przedstawiający historie trzech bohaterów: Aleksieja z Górskiego Karabachu, Timura z Ukrainy oraz Aleksandra z Gruzji. Trzech ludzi żyjących w krajach postsowieckich, w których polityka i wciąż żywe spory terytorialne nieprzerwanie kształtują rzeczywistość. Współautorem scenariusza jest… Dawid Wildstein. Film inspirowany jest dobrze przyjętą reportażową książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń: O państwach nieuznawanych” (Wyd. Czarne 2018), a jej autor pracował również przy scenariuszu.

OCZEKIWANIA:
 
 • podjęta tematyka intryguje i być może jest w stanie opowiedzieć nie tylko o ludziach żyjących w dawnym Związku Radzieckim, ale i o nas samych
 • reżyser jest autorem wielu dobrze przyjętych filmów krótkometrażowych
 • pierwowzór literacki był dosyć dobrze przyjęty przez krytyków i czytelników

OBAWY:

 • debiuty filmowe to zawsze ryzyko, nawet jeśli warto je podjąć

INNE PREMIERY

„Dzieci lata” to islandzko-norweski dramat o dwójce dzieci, które po rozwodzie rodziców zostają wysłane do domu dziecka na wsi. Film jest debiutem reżysera o dźwięcznym nazwisku Guðrún Ragnarsdóttir. Na uwagę zasługuje finezyjna muzyka duetu Kira Kira & Hermigervill, dzięki której świat staroislandzkich legend i wierzeń wypełniony jest magicznym realizmem.

 Zapowiadana na ten weekend premiera świetnie ocenianego horroru „Pełzająca śmierć” („Crawl”) została przesunięta przez polskiego dystrybutora na późniejszy termin.

 

DZIECI LATA

Tytuł oryginalny: Sumarbörn
Rok: 2017
Gatunek: Dramat
Kraj produkcji: Islandia, Norwegia
Reżyser: Guðrún Ragnarsdóttir
Występują: Kristjana Thors, Stefán Örn Eggertsson, Brynhildur Guðjónsdóttir i inni
Dystrybucja: Vivarto