38. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

W niedzielę (29 listopada) startuje 38. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! / International Young Audience Film Festival Ale Kino! W tym roku potrwa ona do 6 grudnia, a zamiast w kinach w Poznaniu zagości w wirtualnych salach w naszych domach.

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wypatrzyli w programie propozycji z Azji, takich jak chińska animacja Biały wąż (NASZA RECENZJA) czy pokazywanych w sekcji Generacji 14plus na tegorocznym Berlinale Głosów na wietrze japońskiego mistrza Nobuhiro Suwy (H-Story, M/other, Związek doskonały).

W konkursie głównym zobaczymy, m. in. znakomitą, kanadyjską Antygonę Sophie Deraspe, o której po pokazie na OFF Camerze nasz redaktor Marcin Prymas pisał: „Szalenie udany retelling antycznego dramatu, w bardzo współczesnym i aktualnym anturażu”.

Głosy na wietrze
Głosy na wietrze

O Złote Koziołki powalczy także jeden z hitów American Film Festival, czyli Sweet Thing Alexandre’a Rockwella (NASZA RECENZJA) czy Oskar & Lilli wyreżyserowany przez Arasha T. Riahiego, którego For a Moment, Freedom był austriackim kandydatem do Oscara w roku 2010. Publiczność Millennium Docs Against Gravity zapewne pamięta jego Rewolucję non-stop. Na hit tej edycji zapowiadają się irlandzkie Randki z Amber (film startował w konkursie debiutów reżyserskich Camerimage) Davida Freyne’a, znanego z Wyleczonych, zombie movie z Ellen Page.

Ostrzymy sobie zęby na takie produkcje jak belgijsko-francuski kryminał Dziewczyna z bransoletką Stéphane’a Demoustier (pokazywany w zeszłym roku w Locarno), niemieckie Gdy Hitler ukradł różowego królika laureatki Oscara Caroline Link oraz szwajcarską Dziewczynkę z Parku Igieł Pierre’a Monnarda (w Polsce prezentowana wcześniej w sekcji 1-2 Warszawskiego Festiwalu Filmowego).

Antygona
Antygona

Trudno ominąć też polskie produkcje, które powalczą o nagrody, np. Czarny młyn Mariusza Paleja, którego Za niebieskimi drzwiami (dostępne na Netflixie) udowodniło, że można w Polsce robić filmy familijne i odnosić komercyjny sukces. Podobną drogą poszła Marta Karwowska, której debiut czerpiący pełnymi garściami z kina Nowej Przygody zarobił w kinach krocie. Co prawda pokazywana na festiwalu Ale Kino! kontynuacja, Tarapaty 2 już nie był boxoffice’owym przebojem (jednak pandemia nie sprzyja wycieczkom szkolnym), ale za to zakwalifikował się do konkursy głównego w Gdyni.

Te kilka tytułów to jedynie czubek góry lodowej, w programie kryje się całe mnóstwo filmów dla dzieci i młodzieży, które warto sprawdzić. Więcej informacji na stronie: https://alekino.com