Na co do kina? #98 Cotygodniowy przegląd premier

Upalna pogoda niesprzyja chodzeniu do kina, przewidzieli ją najwyraźniej dystrybutorzy i dlatego w ostatni kwietniowy weekend premier jest raczej niewiele. Szczególnie ukontentowani powinni być widzowie umuzykalnieni, i to niezależnie od swoich gustów. Kobiecy pop, dziecięcy rock i karaibski jazz rozruszają każdego. Tych chcących się ochłodzić i oderwać od codziennych trosk zapraszamy na wycieczkę w Sudety, pozostali mogą zechcieć współprzeżywać codzienne dramaty w klaustrofobicznym Budapeszcie. W sekcji VOD wspólnie z Netflixem i dwukrotnym zdobywcą canneńskiej Złotej Palmy zapraszamy do XIX-wiecznej Danii.

PREMIERA TYGODNIA

VOX LUX

Rok: 2018
Gatunek: dramat muzyczny
Kraj produkcji: USA
Reżyser: Brady Corbet
Występują: Natalie Portman, Jude Law, Stacy Martin i inni
Dystrybucja: M2 Films

JUŻ WIDZIELIŚMY

Brady Corbet próbuje uchwycić procesy kształtujące współczesne wartości. W jednym z wywiadów uznał, że żyjemy w kryzysie, tworzymy generację, w której pragnienie o byciu ikoną, gwiazdą, obiektem westchnień – swoistym nadczłowiekiem, jest tragicznie poważna i absurdalna.

Reżyser “Dzieciństwa wodza” pokazuje świat wyglądający jak ponura scenografia. Gra, kompozycja fabularna, apokalipyczność, połączenie aluzji biblijnych i terroru razi klaustrofobicznością. Niepokoi sztucznością. Nie da się odróżnić patosu od groteski – może właśnie w tym tkwi prawda? Samo to, że trzeba się nad tym zastanawiać, nie jest pewną diagnozą?

Ola Szwarc
Ola Szwarc

PEWNEGO DNIA

Tytuł oryginalny: Egy nap
Rok: 2018
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Węgry
Reżyser: Zsófia Szilágyi
Występują: Zsófia Szamosi, Leó Füredi, Ambrus Barcza i inni
Dystrybucja: Aurora

JUŻ WIDZIELIŚMY

Do tej pory węgierskie kino kobiece mogło istnieć w naszej świadomości tylko za sprawą dzieł Ildikó Enyedi. Grany u nas na zeszłorocznym Camerimage i od tego weekendu w wybranych kinach debiut pełnometrażowy Zsófii Szilágyi, ma szansę poszerzyć tę niszę. To nakręcony w quasi-dokumentalnym stylu zapis kilkudziesięciu godzin z życia zapracowanej żony i matki, mierzącej się z typowymi problemami życia rodzinnego, od prozaicznych ponagleń syna o nowy komputer, po zdradę małżeńską. Film równocześnie stonowany i emocjonalnie intensywny. W jego najbardziej pamiętnej scenie zakręci nami niczym bohaterką na szalonej karuzeli codzienności, w której z wątpliwych przyjemności pozostanie napad choroby lokomocyjnej.

Dawid Smyk
Dawid Smyk

INNE PREMIERY

W cieniu (wyjątkowo skromnej w tym tygodniu) wielkiej dwójki swój kawałek tortu spróbują ukroić mniejsi dystrybutorzy. Sędziwe „Vivarto” od kilku lat zapewniające nam świeże dawki europejskiego kina młodzieżowego przywiozło z zeszłorocznego festiwalu w Berlinie „Mamy talent!”, czyli norweski zdubbingowany muzyczny film familijny. Film opowiada historię dwójki kilkuletnich przyjaciół tworzących zespół rockowy, którzy wbrew woli rodziców uciekają by wziąć udział w największym skandynawskim festiwalu. Szykuje się „Heavy trip” dla najmłodszych. Podobnie taneczne rytmy, acz dla nieco starszej publiki, zapewnić może „W rytmie Kuby” od debiutującego na rynku Aloha Film. To także swoisty film drogi, w którym podróżujemy z nowoorleańskim zespołem „Preservation Hall Jazz Band” w ich podróży do wyspiarskich źródeł jazzu. Debiutancki dokument T.G. Herringtona Danny’ego Clincha może się świetnie wpasować w aktualnie panującą upalną pogodę. Inny młodziutki dystrybutor – Holly Pictures, tym razem oferuje nam nie krajową, a niemiecką produkcję, dziejącą się jednakże w plenerach naszych Sudetów. Szczęśliwcy, którzy trawią na jeden z bardzo nielicznych pokazów będą mogli obejrzeć klimatyczny acz nie do końca udany thriller osadzony w odciętej od cywilizacji grupie uczestników tytułowej „Terapii”.

mamy talent

MAMY TALENT!
Tytuł oryginalny: Los Bando
Rok: 2018
Gatunek: familijny / komedia
Kraj produkcji: Norwegia, Szwecja
Reżyser: Christian Lo
Występują: Tage Johansen Hogness, Jakob Dyrud, Jonas Hoff Oftebro i inni
Dystrybucja: VIVARTO

w_rytmie_kuby

W RYTMIE KUBY
Tytuł oryginalny: A Tuba to Cuba
Rok: 2018
Gatunek: dokumentalny
Kraj produkcji: Kuba, USA
Reżyser: T.G. Herrington, Danny Clinch
Występują: Ben Jaffe, Walter Harris, Charlie Gabriel i inni
Dystrybucja: Aloha Films

Terapia

TERAPIA
Tytuł oryginalny: Die Familie
Rok: 2017
Gatunek: thriller
Kraj produkcji: Niemcy
Reżyser: Constanze Knoche
Występują: Stephanie Amarell, Godehard Giese, Karin Hanczewski i inni
Dystrybucja: HOLLY PICTURES

CO NA VOD

W CZEPKU URODZONY

Tytuł oryginalny: Lykke-Per
Rok: 2018
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Dania, Niemcy
Reżyser: Bille August
Występują: Esben Smed, Katrine Greis-Rosenthal, Benjamin Kitter i inni
Dystrybucja: Netflix

Netflix postanowił tym razem dopieścić fanów kina nordyckiego wprowadzając na swoją platformę „W czepku urodzonego”. To najnowszy projekt Billiego Augusta, swego czasu absolutnie topowego europejskiego reżysera, zdobywcy dwóch Złotych Palm w Cannes („Dobre chęci” w 1992 roku i „Pelle zwycięzca” w 1988). To prawie trzygodzinna kostiumowa opowieść o synu pastora, który po konflikcie z ojcem wyjeżdża do Kopenhagi by tam odnieść kapitalistyczny sukces. To opowieść o tym jak pycha i duma niszczy ludzi. W ojczyźnie film zdobył aż 15 nominacji do nagród Duńskiej Akademii Filmowej (najwięcej, „Dom, który zbudował Jack” miał 11, a „Winni” 8), ostatecznie triumfując w aktorce pierwszoplanowej, scenografii i kostiumach.

Marcin Prymas
Marcin Prymas