Na co do kina? #117 Cotygodniowy przegląd premier

Wrzesień rozpoczyna się z przytupem - od walki tytanów. Zerkając na rezerwacje sądzimy, że klaun Pennywise przegra i to z kretesem z rodzimym zawodnikiem. Patryk Vega, bo o nim mowa, przygotował tym razem film odnoszący się do bieżącej polityki i patologii z nią związanych, co tuż przed wyborami może przynieść w kinach lepsze otwarcie niż "Botoks" (711 tysięcy widzów). W takich sytuacjach zwykle czekamy, wbrew naszej nazwie, na mniej zaludnione sale i rozglądamy się za skromniejszymi tytułami. Takim małym acz fascynującym dziełem okazuje się pokazywany na Nowych Horyzontach "Między morzem a oceanem".

PREMIERA TYGODNIA

TO: ROZDZIAŁ 2

Tytuł oryginalny: IT: Chapter Two

Rok: 2019
Gatunek: horror
Kraj produkcji: USA
Reżyser: Andy Muschietti
Występują: James McAvoy, Jessica Chastain, Bill Skarsgard i inni
Dystrybucja: Warner Bros.

JUŻ WIDZIELIŚMY

Tym razem w naszej redakcji ciekawość zatriumfowała, bo na premierę tygodnia wybraliśmy „To: Rozdział 2” Nic dziwnego, bowiem domknięcie historii paczki przyjaciół z klubu frajerów z miasteczka Derry i nawiedzającego ich klauna kusiło świetną obsadą i obiecującym zwiastunem.  Zwłaszcza, że w pamięci nadal mamy rewelacyjnie przyjęty film z 2017 roku  i bestsellerową powieść Stephena Kinga. Kontynuacja ma miejsce 27 lat po traumatycznych wydarzeniach z  pierwszej części, więc tym razem zamiast walki z dziecięcymi lękami w estetyce Kina Nowej Przygody, mamy rozliczanie się z nieprzepracowaną traumą w konwencji mrocznej baśni. Element psychoterapeutyczny niestety nie działa, bo bohaterowie zostali napisani tak, jakby pozostali nastolatkami w ciałach dorosłych, przez co mocno tracą na wiarygodności. Warstwa horrorowa to nadal festiwal jumpscare’ów, na które przy prawie trzygodzinnym metrażu łatwo się uodpornić.  Drugie „To” imponuje za to wysokim poziomem autoironii, co objawia się nie tylko udanymi żartami w dialogach, ale też licznymi nawiązaniami do klasyki oraz mrugnięciami okiem do widzów obeznanych z twórczością Kinga.  Doceniam też pomysły na ruch kamery i cięcia montażowe.  Choć całościowo film nie przypadł mi do gustu, niewątpliwie znajdzie wielu entuzjastów. 

Grzegorz Narożny
Grzegorz Narożny

MIĘDZY MORZEM A OCEANEM

Tytuł oryginalny: Entre dos aguas

Rok: 2018
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Hiszpania
Reżyser: Isaki Lacuesta
Występują: Israel Gómez Romero, Francisco José Gómez Romero i inni
Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

JUŻ WIDZIELIŚMY

Do Polskich kin, nieco po cichu, wchodzi kameralny hiszpański dramat “Między morzem a oceanem” w reżyserii Isakiego Lacuesty. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Nowe Horyzonty film miał już okazję widzieć Marcin Grudziąż i w swojej recenzji pisze o nim tak:

“Między morzem a oceanem” zostało uhonorowane w ubiegłym roku Złotą Muszlą — główną nagrodą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian, pokonując w konkursie takie dzieła jak “In Fabric”, “Angelo” czy “High Life”. Chociaż nie każdy zgodzi się z tym werdyktem, nietrudno mi się domyślić czym kontynuacja “Legendy o czasie” podbiła serca Jury. Jest to głęboko humanistyczna, kompleksowa i przede wszystkim pełna współczucia historia człowieka, który znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Człowieka podobnego do tysięcy ludzi na całym świecie, na których wielu z nas już dawno postawiło krzyżyk.

Marcin Grudziąż
Marcin Grudziąż

POLITYKA

Rok: 2019
Gatunek: komediodramat
Kraj produkcji: Polska
Reżyser: Patryk Vega
Występują: Antoni Królikowski, Andrzej Grabowski, Janusz Chabior i inni
Dystrybucja: Kino Świat

Już od środy możemy oglądać na ekranach najnowszy projekt Patryka Vegi. Król polskiego kina śmieciowego tym razem odszedł od gangsterskiej tematyki na rzecz przybliżania nam meandrów władzy. „Polityka” to 5 epizodów nawiązujących do współcznej sytuacji w Polsce, w których większość bohaterów jest otwarcie inspirowana topowymi politykami. Pierwsze recenzje są  bardzo chłodne, a głównym problemem ma być nierówny poziom całości.

OCZEKIWANIA:

  • jak zwykle dobre wybory obsadowe, podobno pierwsza udana rola w karierze Antoniego Królikowskiego
  • polski rząd to bardzo wdzięczny materiał do obśmiania
  • w fimach Vegi często pojawiają się ważne wątki, chociażby wspierające społeczność LGBT, liczymy że i tu ich nie zabranie

OBAWY:

  • całość trwa 2,5 godziny
  • filmy Vegi mają skłonność do bycia nieznośnie nudnymi…
  • …zwłaszcza, gdy twórca robi coś „na poważnie”
  • techniczna b-klasowość może się gryźć z powagą i „stonowaniem” tematu

INNE PREMIERY

Lubicie pieski? To może, mimo średnich recenzji, zechcecie się wybrać na film “Sztuka ścigania się w deszczu”, z filozofującym labradorem o głosie Kevina Costnera, który pomoże kierowcy wyścigowemu sięgnąć marzeń, zdobyć serce pięknej kobiety i założyć wspólnie uroczą rodzinkę. A jeśli, jak Amanda Seyfried w tym filmie, jesteście piesko-sceptykami, to wśród innych propozycji znajdziecie mroczniejszy obraz ze zwierzętami w tytule, ale o czymś zgoła innym. “O zwierzętach i ludziach” to raczej dydaktyczny dokument o małżeństwie Żabińskich, którzy podczas II wojny światowej ukrywali Żydów w prowadzonym przez siebie warszawskim zoo (historia, którą możecie też znać z niedawnej fabuły “Azyl” z Jessicą Chastain). Poza tym małe kina zaoferują nam m.in. nowozelandzką muzyczną podróż młodej piosenkarki do czasów młodości jej rodziców (“Kwiaty miłości”), duńska animację — zżynkę z “Aladyna” (“Magiczny dywan”), oraz norweską produkcję o dzieciakach na tropie tajemniczych dziur w ziemi i tajemniczego pana w kapeluszu (“Operacja Człowiek w czerni”). Zastanówcie się dwa razy, czy nie lepiej obstawać przy pewniejszych tytułach.

SZTUKA ŚCIGANIA SIĘ W DESZCZU

Tytuł oryginalny: The Art of Racing in the rain
Rok: 2019
Gatunek: komediodramat
Kraj produkcji: USA
Reżyser: Simon Curtis
Występują: Milo Ventimiglia, Kevin Costner, Amanda Seyfried i inni
Dystrybucja: Imperial – Cinepix

O ZWIERZĘTACH I LUDZIACH

Rok: 2019
Gatunek: dokumentalny
Kraj produkcji: Polska
Reżyser: Łukasz Czajka
Dystrybucja: Agrafka

KWIATY MIŁOŚCI

Tytuł oryginalny: Daffodils
Rok: 2019
Gatunek: komedia romantyczna, muzyczny
Kraj produkcji: Nowa Zelandia
Reżyser: David Stubbs
Występują: Rose Mciver, George Mason, Kimbra i inni
Dystrybucja: Aloha Films

MAGICZNY DYWAN

Tytuł oryginalny: Hodja fra Pjort
Rok: 2018
Gatunek: animowany, familijny
Kraj produkcji: Dania
Reżyser: Karsten Kiilerich
Dubbing: Filip Rogowski, Zbigniew Konopka, Brygida Turowska i inni
Dystrybucja: Vivarto

OPERACJA CZŁOWIEK W CZERNI

Tytuł oryginalny: Operasjon Mørkemann
Rok: 2018
Gatunek: familijny
Kraj produkcji: Norwegia
Reżyser: Grethe Bøe-Waal
Występują: Emma Kilane, Thomas Farestveit, Finn Schau i inni
Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty